2021-04-26
CIECH podkreśla konieczność przeprowadzenia działań, które będą skutkować mniejszą emisyjnością.
- Wśród wyzwań na przyszłość które przed nami stoją na pierwszym planie widzimy konieczność przyspieszenie na drodze do dekarbonizacji. Przemysł chemiczny, którego jesteśmy częścią, emituje z powodów technologicznych duże ilości gazów cieplarnianych, więc czujemy odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami za spowolnienie i docelowo powstrzymanie zmian klimatycznych. Zamierzamy w ciągu najbliższych pięciu lat obniżyć nasze emisje CO2 o około 1/3 – szczegóły naszych zobowiązań i sposoby w jakie chcemy je osiągnąć przedstawimy jeszcze w drugim kwartale 2021 roku – zapowiada Dawid Jakubowicz, prezes Grupy CIECH.
Zapowiadany przez niego plan dekarbonizacji zakłada m.in. częściowe przejście na gaz, wykorzystanie instalacji do termicznej obróbki odpadów z partnerami zewnętrznymi w celu produkcji energii cieplnej oraz szereg modernizacji zwiększających efektywność energetyczną zakładów sodowych. W spółkach Grupy będzie także wykorzystywana na większą skalę fotowoltaika.
W 2020 roku emisje dwutlenku węgla spadły w Grupie CIECH, w porównaniu do roku 2019, o 6%. Wliczając efekt wyłączenia fabryki w Rumunii, spadek był znacznie większy i wyniósł blisko 26%. W latach 2021-2025 CIECH spodziewa się darmowej alokacji certyfikatów CO2 w liczbie 1,47 mln ton rocznie, czyli na poziomie zbliżonym do roku 2020.
Spółki produkcyjne z Grupy CIECH objęte są systemem handlu emisjami. Z wewnętrznych analiz wykonanych przez spółki Grupy CIECH wynika, że ilość bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 w III okresie rozliczeniowym (lata 2013-2020) nie była wystarczająca na pokrycie rzeczywistego zapotrzebowania na tego typu jednostki rozliczeniowe. Oprócz kosztów bezpośrednich związanych z zakupem praw do emisji dwutlenku węgla, spółki Grupy CIECH będą ponosić wyższe koszty zakupu energii elektrycznej ze względu na przeniesienie na nie przez wytwórców kosztów zakupu uprawnień do emisji.
- Ogólna, bieżąca sytuacja makroekonomiczna i otoczenia Grupy CIECH pokazuje, że obecnie oraz w najbliższej przyszłości należy spodziewać się dalszego zaostrzenia regulacji w zakresie ograniczeń emisji CO2, w tym wynikających z przepisów składających się na tzw. pakiet energetyczno-klimatyczny Unii Europejskiej. Konsekwencje płynące z pakietu, będą znacząco wpływać na działalność Grupy i jej spółek. W szczególności konsekwentnie ograniczana pula nieodpłatnych uprawnień do emisji CO2 sprawia, że emisja CO2 przekraczająca przyznane polskim instalacjom (w ramach Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień) darmowe uprawnienia do emisji, wiążą się z ponoszeniem rosnących nakładów finansowych na zakup uprawnień do emisji. Tym samym rośnie poziom ryzyka negatywnego oddziaływania cen stosowanych w handlu emisjami CO2 na wyniki Grupy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...