2025-02-07
Organizacja Fertilizers Europe apeluje o natychmiastową ocenę wpływu Delegowanego Aktu ustanawiającego wymogi dotyczące udziału energii odnawialnej w produkcji RFNBO, to jest ją paliw ciekłych i gazowych produkowanych ze źródeł odnawialnych innych niż biomasa.
Organizacja reprezentująca europejską branżę nawozową przypomina, iż dyrektywa RED III nakazuje, aby RFNBO odpowiadały za co najmniej 42% wodoru wykorzystywanego w sektorach przemysłowych do 2030 r. i co najmniej 60% do 2035 r. (z wyłączeniem przemysłu rafinacji ropy naftowej, który ma odrębny cel). Cele RED mają największy wpływ na sektory o wysokim zużyciu wodoru. Przemysł nawozowy, a dokładniej zakłady amoniaku, jest jednym z wiodących producentów i konsumentów wodoru w Europie (40% całości, 90% z wyłączeniem rafinerii ropy naftowej), a zatem jest sektorem przemysłowym najbardziej dotkniętym bardzo ambitnymi celami przemysłu RFNBO.
Producenci amoniaku, szczególnie w państwach członkowskich o niewielkim lub zerowym zużyciu innego wodoru, ponoszą nieproporcjonalnie dużą część tego wymogu. Ta nierównowaga powoduje znaczne obciążenie zakładów produkujących amoniak, które są wówczas bardziej narażone na niekorzystne warunki konkurencji.
- Produkcja wodoru/amoniaku RFNBO jest nadal we wczesnej fazie rozwoju, a dostępne wolumeny są bardzo ograniczone. Zwiększenie skali produkcji RFNBO ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektora nawozów przy jednoczesnym zapewnieniu strategicznego bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. Jednak obecne przepisy aktów delegowanych RFNBO stwarzają niezamierzone przeszkody. Obecnie surowe i złożone przepisy RFNBO, w szczególności dotyczące wymogów dodatkowości i korelacji czasowej oraz umów zakupu energii (PPA), ograniczają zasoby energii odnawialnej o charakterze przejściowym na dużą skalę. Przepisy te powodują nieefektywność operacyjną, zwiększają koszty i ograniczają możliwości rynkowe, utrudniając tym samym rozwój projektów i inwestycji. Wprowadzenie większej elastyczności do warunków RFNBO jest niezbędne do zmniejszenia złożoności i kosztów, zapewniając szerokie i opłacalne przyjęcie. Podczas gdy Komisja Europejska ma obowiązek dokonać przeglądu przepisów RFNBO do lipca 2028 r., obecne wąskie gardła inwestycyjne wymagają wcześniejszej rewizji aktu delegowanego „Dodatkowość”. Przegląd w 2028 r. może dostarczyć więcej danych, ale nowe projekty prawdopodobnie nie będą do tego czasu operacyjne, jeśli nie zostanie podjęta ostateczna decyzja inwestycyjna (FID). Obecnie w FID nie ma żadnych projektów na dużą skalę, a niektóre zostały anulowane. Dlatego przyspieszenie procesu przeglądu do 2025 r. ułatwiłoby terminowe ulepszenia i sprawną realizację, pomagając w dekarbonizacji europejskiej produkcji żywności i wspierając rynek czystego wodoru w celu osiągnięcia celów klimatycznych UE do 2030 r. - brzmi stanowisko Fertilizers Europe.
Niskoemisyjny wodór jest skutecznym sposobem na dekarbonizację sektora nawozów w krótkim i średnim okresie, zwłaszcza gdy odnawialna energia elektryczna jest niedostępna i nie jest konkurencyjna cenowo. W szczególności produkcja niskoemisyjnego amoniaku jest wyjątkowo dobrze dostosowana do CCS, biorąc pod uwagę, że producenci nawozów obecnie wychwytują czysty strumień dwutlenku węgla ze swojego procesu.
- W przypadku już istniejących zakładów amoniakowych CCS jest niedrogim sposobem na szybką i znaczącą redukcję emisji, podczas gdy infrastruktura RFNBO jest dopiero budowana. Dlatego produkcja amoniaku z elektrolizy i wykorzystanie technologii CCS/CCU muszą być postrzegane jako uzupełniające się podejścia, aby przemysł nawozowy mógł osiągnąć neutralność węglową. Brak zachęt do produkcji wodoru niskoemisyjnego, w połączeniu ze zbyt restrykcyjnymi celami i wymogami RED, może grozić przeoczeniem jego potencjału dekarbonizacji europejskiego przemysłu, wzmocnieniem strategicznej autonomii i rozwiązaniem dysproporcji między państwami członkowskimi - czytamy w oświadczeniu Fertilizers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...