2016-11-17 / Autor: Mariusz Trzciołek, Biesterfeld Chemia Specjalna Sp. z o.o.
W konstrukcji budynków oraz wyposażeniu wnętrz powierzchnie szklane są rozpowszechnione. Szyby okienne, elewacje szklane, liczne lustra umieszczone w budynkach są ich wizytówką.
Ze względu na funkcje, przede wszystkim estetyczne, jakie spełniają szyby i lustra, stawia się duże wymagania wobec osób, firm, technik czyszczenia oraz środków czyszczących, jakie użyte będą przy utrzymaniu czystości powierzchni szklanych.
Czyszczenie szyb – koło Sinnera
Znakomitym obrazem czynników wpływających na proces czyszczenia i wzajemnie uzupełniających się, jest koło Sinnera. Zawarte w nim cztery czynniki mające najistotniejszy wpływ na czyszczenie, to: temperatura procesu czyszczenia, czas procesu, działanie mechaniczne, działanie chemiczne. Koło Sinnera dla procesu czyszczenia szyb i luster pokazuje, jak istotne są poszczególne czynniki podczas mycia płaskich powierzchni szklanych. Największy wpływ ma działanie mechaniczne – przy pomocy ścierek, profesjonalnych myjek lub akcesoriów do czyszczenia. I rzeczywiście, niejednokrotnie udaje się wyczyścić taflę szkła jedynie przy użyciu ścierki z mikrofibry albo samej wody demineralizowanej i szczotki. Wystarczy jednak, że brud na szkle jest nieco intensywniejszy, jak tłuszcz pomieszany z pyłem, rdza czy kamień wodny, lub ślady dłoni czy inne jeszcze intensywniejsze, wtedy z pomocą przychodzą środki czyszczące, które muszą spełnić szereg wymagań.
Najważniejsze z nich to:
Konstrukcja receptury typowego płynu do mycia szyb może wyglądać następująco:
W przeważającej większości gotowe do użycia płyny do szyb zawierają bardzo niewielką ilość substancji aktywnej, a dodatek alkoholu rzadko przekracza kilka procent. Tak samo rzadko występują na naszym rynku płyny dwufazowe do czyszczenia szyb i luster. Mogą dostarczać dobrych walorów myjących m.in. ze względu na dość niski punkt zmętnienia, zbliżony do temperatury pracy podczas mycia, jednak ich stosowanie może być niewygodne z uwagi na konieczność częstego wstrząsania zawartości w celu wymieszania.
Najpierw w domu
Czyszczenie szyb w domu jest czynnością powszechnie wykonywaną i nie przywiązuje się do niej zbytniej wagi, o ile jest wystarczająco skuteczna i nie pozostawia wad, jak niedomyte powierzchnie albo smugi. Czyszczenie wykonuje się zazwyczaj przy pomocy ścierki z resztek materiałów tekstylnych lub ręcznika papierowego i płynu do szyb. Bywają wykorzystywane specjalne ścierki z mikrofibry (do stosowania tylko z wodą). Ze środków czyszczących przeznaczonych do mycia szyb i luster najczęściej stosuje się płyny gotowe do użycia, w formie sprayu, w tym zawierające nano dwutlenek krzemu, a ostatnio też pianki w aerozolu i chusteczki nasączane.
Produkty mogą się nieco różnić, zależnie od przeznaczenia. I tak:
Coraz większe zainteresowanie wzbudzają też środki typu „anty-para”, czyli takie, które po zastosowaniu umożliwiają nie tylko wyczyszczenie powierzchni, ale też tak zmieniają jej naturę, że przestaje być na niej widoczna mgła powstająca w chwili, gdy wilgotne powietrze, zwłaszcza w łazience czy w samochodzie, jest cieplejsze od powierzchni szkła (co jest rzeczą dość częstą), a wilgoć osadza się w postaci mgły na szkle. W istocie są to znikomych rozmiarów, ale licznie występujące krople wody rozpraszające światło; obserwator widzi je jako zamgloną powierzchnię. Receptura tego typu środków czyszczących skonstruowana jest tak, aby zmienić charakter powierzchni na bardziej hydrofilową, przy użyciu silnych zwilżaczy albo nano dwutlenku krzemu w postaci dyspersji. Na powierzchni hydrofilowej woda nie tworzy kropel, a bardziej rozlewa się w formę ciągłego filmu na powierzchni, co znacząco ogranicza rozproszenie światła – szyba/lustro stają się przezroczyste. Na rynku dostępne są gotowe mieszaniny środków powierzchniowo czynnych oraz nano dwutlenku krzemu specjalnie przygotowane do wyprodukowania płynu do mycia szyb, z efektem tzw. „anty-pary”.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2016 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...