2025-03-03
Orlen i Equinor mają zamiar rozpocząć współpracę w zakresie rozwijania technologii CCS. Przybliżamy czym dokładnie ta technologia jest i jaką odgrywa rolę w branży petrochemicznej.
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, czyli właśnie CCS to termin odnoszący się do technologii, które wychwytują dwutlenek węgla i bezpiecznie przechowują go pod ziemią. CCS obejmuje zarówno wychwytywanie CO2 z dużych źródeł emisji (nazywane wychwytywaniem punktowym), jak i bezpośrednio z atmosfery.
Wychwytywanie punktowe ma miejsce, gdy duże źródło emisji, takie jak własnie kompleks chemiczny, jest wyposażone w technologię umożliwiającą wychwytywanie i kierowanie do składowania CO2, zapobiegając jego emisji. Możliwe jest również usuwanie historycznych emisji CO2, tych, które już znajdują się w atmosferze, poprzez bezpośrednie wychwytywanie i składowanie w powietrzu (DACCS) lub bioenergię z wychwytywaniem i składowaniem (BECCS).
CCS można stosować w sektorach kluczowych dla gospodarki, w tym w produkcji chemikaliów, nawozów, cementu, energii i przetwarzaniu gazu ziemnego. Można go też stosować w produkcji czystego wodoru.
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla obejmuje trzy etapy – wychwytywanie, transport i składowanie.
Podczas wychwytywania CO2 jest oddzielany od innych gazów wytwarzanych w zakładach petrochemicznych lub z atmosfery. Istnieje kilka metod wychwytywania – wszystkie są sprawdzone i skuteczne, a różne metody są stosowane w zależności od źródła emisji.
Po oddzieleniu CO2 jest sprężany w celu transportu. Oznacza to zwiększenie ciśnienia, tak aby CO2 zachowywał się jak ciecz. Sprężony dwutlenek węgla jest następnie odwadniany przed wysłaniem do systemu transportu. Rurociągi są najczęstszym sposobem transportu dużych ilości CO2. W niektórych regionach alternatywą jest transport CO2 statkiem.
Po transporcie CO2 jest wstrzykiwany do głębokich podziemnych formacji skalnych, często na głębokości jednego kilometra lub więcej, gdzie jest bezpiecznie i trwale przechowywany. Te formacje skalne są podobne do tych, które przez miliony lat utrzymywały ropę i gaz pod ziemią. Do tej pory już blisko 300 milionów ton CO2 zostało bezpiecznie i skutecznie wtłoczone pod ziemię. Na całym świecie jest mnóstwo dostępnych magazynów do przeprowadzenia tej operacji.
Aktualnie CCS jest już stosowane na całym świecie. Obecnie działa 29 obiektów o łącznej zdolności wychwytywania prawie 40 milionów ton rocznie, co odpowiada usunięciu z dróg prawie 8 milionów samochodów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...