2021-02-03 / Autor: Cezary Szwarc, specjalista ds. marketingu, Politech sp. z o.o.
W ostatnich latach coraz głośniej mówiło się o tym, że okres hossy na międzynarodowych rynkach musi się w pewnym momencie odwrócić. Na kryzys szykowała się jednak tylko nieliczna część światowych koncernów.
Większość firm i państw starała się do ostatniej chwili maksymalnie wykorzystać pozytywny okres, nie bacząc na ewentualne spadki. Gospodarstwa domowe cieszyły się coraz wyższym poziomem życia, a poszczególni domownicy korzystali z rosnących zarobków i tzw. rynku pracownika. Nikt jednak nie spodziewał się, że powodem kryzysu będzie pandemia nowego wirusa. Cały świat na chwilę się zatrzymał, a teraz uczy się żyć w nowej rzeczywistości. „Koronakryzys” to być może największe zatrzymanie gospodarki w historii, ale jego pełnej skali nie jesteśmy jeszcze nawet w stanie oszacować. Jedyne, co możemy zrobić, to dostosować się do tej sytuacji w najlepszy możliwy sposób.
Historia kryzysów
Wielu czytelników zastanawia się pewnie „a na jakiej podstawie ktoś przewidywał, że dojdzie do kryzysu?”. Jest to bardzo dobre pytanie, na które odpowiedź znajdziemy, zagłębiając się w historię światowej ekonomii. Już samo sprawdzenie zwrotu „kryzys ekonomiczny” ukaże nam, że rynek zawsze działa w sposób sinusoidalny. Kwestią niepewną jest tylko jak długo będzie trwał okres wzrostu gospodarczego i na jak długo uda się wypłaszczyć szczyt wzrostu, aby przygotować się na spadek lub zdobyć czas na zaplanowanie i wdrożenie działań, które maksymalnie ograniczą recesję i dadzą perspektywy szybkiego wyjścia z kryzysu.
Samo określenie „kryzys” wywodzi się od greckiego „krisis” i oznacza wybór, podejmowanie decyzji, zmaganie się, decydowanie. Słowo to jednak nacechowane jest w taki sposób, że używane jest zawsze w momentach, kiedy owa decyzja musi zostać podjęta pod presją czasu, w trudnej sytuacji. Synonimami są: krach, szaleństwo, panika, recesja, kłopoty.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...