2023-01-26
BASF wyjaśnia pojęcie gospodarki o obiegu zamkniętym w odniesieniu do własnej działalności. W ocenie władz koncernu, istota tej koncepcji oznacza nie tylko ponowne przemyślenie materiałów i procesów produkcyjnych, ale także spojrzenie w zupełnie nowym świetle na rolę firmy w całym łańcuchu wartości.
- Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym oznacza innowacje nie tylko w naszych produktach, ale także w całym sposobie, w jaki postrzegamy naszą działalność. Oznacza to na przykład przejście z modelu, w którym płaci się nam za produkt, do modelu, w którym płaci się nam za wyniki – ponieważ jest to jeden ze sposobów na uniezależnienie wzrostu od zużycia zasobów. Ale to nie wszystko. Wnosimy również wkład już na etapie projektowania produktów, wprowadzając innowacje, które oznaczają, że produkty mogą być wytwarzane z mniejszej liczby materiałów, są trwalsze lub łatwiejsze do recyklingu. Bierzemy odpowiedzialność za nasze produkty od początku do końca i zamykamy pętle z recyklingiem organicznym, mechanicznym i chemicznym. Zastępujemy surowce kopalne surowcami odnawialnymi lub pochodzącymi z recyklingu, takimi jak olej pirolityczny pochodzący z odpadów tworzyw sztucznych lub starych opon, zapobiegając w ten sposób ich spalaniu. Aby przyspieszyć tę zmianę, pracujemy nad cyfrowym podejściem do śledzenia materiałów, gromadzenia i sortowania ich w sposób ekonomiczny oraz przywracania ich do łańcucha wartości.
Jeśli istnieje jeden termin, który podsumowuje to, czego potrzebujemy dalej, to jest to myślenie systemowe. Jesteśmy na początku przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. W każdej branży musimy nie tylko przemyśleć na nowo własną działalność, ale także przemyśleć, z kim i jak współpracujemy – tłumaczy Talke Schaffrannek, dyrektor ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w BASF.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...