2023-08-02 / Autor: Agnieszka Procek, www.naskorze.eu, e-mail: agnieszka@naskorze.eu
Skąd wzięły się witaminy w kosmetykach? Podobnie jak wiele innych trendów i ten został zaczerpnięty z przemysłu spożywczego. Odpowiednia podaż witamin jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, tym bardziej, że nie wszystkie witaminy ciało potrafi wytworzyć samo. Wówczas najczęściej dostarczane są jako prowitaminy, czyli substancje wymagające konwersji do formy aktywnej.
Skóra do prawidłowego funkcjonowania także potrzebuje witamin, oczywiście przede wszystkim tych dostarczanych "od środka", ale ich stosowanie na skórę ma również udowodnione korzyści. Witaminy biorą udział w nawilżaniu skóry, procesach keratynizacji, są przeciwutleniaczami. Obecnie na półkach sklepowych można znaleźć wiele różnych kosmetyków z witaminami, wśród których dominują witaminy:
Witaminy i ich pochodne wypracowały już sobie ugruntowaną pozycję wśród pożądanych składników kosmetycznych. Przede wszystkim ze względu na ich właściwości przeciwutleniające, używane są w coraz liczniejszych produktach. Czy może się jednak okazać, że zwiększona częstość występowania witamin w recepturach może być przyczyną obserwowania coraz większej liczby przypadków uczuleń i kontaktowego zapalenia skóry?
Alergia czy podrażnienie?
Kontaktowe zapalenie skóry może przybrać dwa warianty: drażniący i alergizujący. Zapalenie wynikające z podrażnienia jest reakcją niespecyficzną i bezpośrednią na działanie danego czynnika lub substancji. Natomiast zapalenie wynikające z uczulenia jest reakcją, która często nie daje natychmiastowych objawów (reakcja odroczona) i jest związana odpowiedzią układu immunologicznego. Zapalenie z podrażnienia najczęściej objawia się w podobny sposób u wszystkich osób, które zetknęły się z danym czynnikiem, natomiast efekty uczulenia mogą być bardzo specyficzne.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...