2024-11-15 / Autor: Dominik Wójcicki
Gospodarcze plany Donalda Trumpa mogą mieć znaczące implikacje dla przemysłu chemicznego z uwagi na zapowiadany przez nowego prezydenta USA szeroki program deregulacji.
Trump zarówno w kampanii, jak i po głosowaniu wielokrotnie wyrażał silny sprzeciw wobec przepisów dotyczących środowiska i klimatu, uchwalonych przez administrację Joe Bidena. W jego ocenie, polityka poprzednika doprowadziła do wycofania inwestycji w takich branżach, jak właśnie produkcja chemiczna, co było ze szkodą dla amerykańskiej gospodarki.
Dlatego też nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zamierza przeprowadzić silne deregulacje w polityce środowiskowej. Prawdopodobnie uchyli lub złagodzi wiele przepisów regulujących poziomy emisji, normy bezpieczeństwa chemicznego i limity zanieczyszczeń. Wszystko to może przynieść korzyści przemysłowi chemicznemu poprzez obniżenie kosztów zgodności i znacząco zwiększyć produkcję i rentowność branży w Ameryce. W polityce handlowej protekcjonistyczne strategie Trumpa także mogą zmienić reguły gry. Amerykańcy producenci chemikaliów mają szansę istotnie skorzystać na taryfach na towary importowane, choć środki te mogą przy okazji zakłócić globalne łańcuchy dostaw, podnosząc koszty surowców kluczowych dla sektora.
Prawdziwym przełomem może być jednak poparcie Trumpa dla paliw kopalnych i sprzeciw wobec dotacji na energię odnawialną. Przemysł chemiczny tradycyjnie opiera się bowiem na surowcach petrochemicznych, pochodzących z ropy naftowej i gazu.
Być może dojdzie też w USA do złagodzenia restrykcji w zakresie badań i prac nad nowymi produktami. Tutaj potencjalne zmiany polityki mogą wpłynąć na przyspieszenie działań badawczo - rozwojowych, czyli w praktyce zmniejszyć bariery dla innowacji. Z drugiej strony przeciwnicy takich rozwiązań podnoszą kwestię wpływu na środowisko. Pytaniem otwartym jest, w jaki sposób na tak radykalną zmianę reguł w przemyśle chemicznym zareagowaliby międzynarodowi partnerzy handlowi Ameryki i np. europejskie organy, regulujące dostęp towarów na rynek unijny?
W 2023 r. przemysł chemiczno-farmaceutyczny w Stanach Zjednoczonych wygenerował obroty w wysokości prawie 855 miliardów euro. To sprawiło, że USA stały się drugim co do wielkości producentem chemikaliów na świecie po Chinach. W porównaniu z rokiem wcześniejszym doszło do jednocyfrowego spadku sprzedaży w ujęciu finansowym. W ujęciu wolumenowym produkcja branży wykazywała trend trend wzrostowy - plus 1,5% względem roku 2022. Jednak głównym motorem wzrostu były farmaceutyki. Produkcja typowo chemiczna uległa stagnacji. W całej strukturze amerykańskiej chemii to sektor farmaceutyczny odgrywa dominująca rolę - udziały na poziomie 31,5%, choć dziewięć lat temu było to aż 38% udziału w wewnętrznym rynku chemicznym. Drugie miejsce zajmuje chemia specjalistyczna - 22,4%, trzecie miejsce petrochemikalia - 14%, czwarte miejsce tworzywa sztuczne - 12%, piąte chemia gospodarcza i kosmetyki - 10,7%.
W 2023 r. bilans handlowy przemysłu chemicznego był dla USA znacząco ujemny (minus 83,3 mld euro). Było to spowodowane wyłącznie silnie ujemnym bilansem produktów farmaceutycznych. Natomiast saldo samych produktów chemicznych było dodatnie: tworzywa sztuczne, chemikalia specjalistyczne oraz petrochemikalia wykazywały dodatni bilans handlu zagranicznego.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...