2024-07-30
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informacje dotyczące bezpieczeństwa opakowań, w których sprzedawana jest woda mineralna.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że substancje stosowane w produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych mogą zawierać zanieczyszczenia powstałe w procesie Ich produkcji lub ekstrakcji. Substancje pomocnicze w procesie polimeryzacji są stosowane w niewielkich ilościach i nie występują w polimerze końcowym. Zanieczyszczenia te są w sposób niezamierzony dodawane do substancji podczas produkcji materiału z tworzywa sztucznego.
Główny materiał do produkcji opakowań do wód, czyli politereftalan etylenu (PET) jest tworzywem sztucznym, które zostało pozytywnie ocenione przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka i jest dozwolone do stosowania w kontakcie ze środkami spożywczymi, takimi jak naturalna woda mineralna, napoje oraz soki. Z wyrobów wykonanych z PET, w tym butelek, mogą jednak uwalniać się substancje chemiczne zwłaszcza pod wpływem oddziaływania na nie warunków chemicznych, fizycznych czy termicznych. Głównymi niekorzystnymi warunkami oddziałującymi na PET jest wysoka temperatura, światło oraz długotrwałe przechowywanie. Związki, które mogą uwalniać się z butelek wykonanych z PET to m.in. kwas tereftalowy, glikol etylenowy, glikol dietylenowy, aldehyd octowy, antymon, które zostały również ocenione przez ww. Urząd pod względem toksykologicznym.
Należy również mieć na uwadze, że niektóre związki chemiczne, jak np. antymon czy glikol są związkami chemicznymi stosowanymi w procesach produkcyjnych, w tym przy produkcji materiałów i wyrobów z PET. W celu ochrony zdrowia konsumentów powyższe substancje podlegają ustalonym ograniczeniom oraz restrykcyjnym limitom migracji ogólnej lub specyficznej.
Poziomy te wynoszą:
Spełnienie ustanowionych limitów gwarantuje, że właściwie wykonany i użytkowany produkt jest bezpieczny dla zdrowia konsumenta.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...