2019-08-20 / Autor: Anna Jarosik
Rynek akumulatorów litowo-jonowych wart jest 41,5 mld dolarów i rośnie w tempie 9% rocznie. Wielkościowo obliczany jest na ok. 7 mld sztuk i powiększa się o 11% rocznie.
Akumulatory litowo-jonowe cechują się wysoką gęstością energii, wysoką mocą rozładowania i niewielkim wpływem efektów starzenia, co ułatwia ich zastosowanie w pojazdach elektrycznych.
Dzięki przebudowie pojazdów elektrycznych oraz lepiej dostosowanemu rozmiarowi i wadze akumulatorów producenci korzystają z malejących kosztów akumulatorów litowo-jonowych, co dodatkowo stanowi podstawę do integracji akumulatorów litowo-jonowych w pojazdach autonomicznych (AV).
Akumulatory litowo-jonowe zasilają przenośne urządzenia elektroniczne, m.in. telefony komórkowe, smartfony, tablety, laptopy, smartwatche, power banki i inne elektroniczne urządzenia konsumenckie. Azja to obecnie największy rynek akumulatorów litowo-jonowych na świecie. To tam bowiem znajduje się największy na świecie rynek elektroniki użytkowej i pojazdów elektrycznych.
Producenci z Chin, Japonii i Korei Południowej, tacy jak LG Chem; Samsung; Panasonic Corporation oraz BYD Company od lat dominują w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Rządy Chin, Japonii i Korei Południowej intensywnie inwestują w technologie akumulatorów litowo-jonowych, aby utrzymać swoją dotychczasową pozycję.
Japoński przemysł motoryzacyjny jest głównym odbiorcą akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych ze względu na coraz większy niedobór i ograniczenia w dostępie do ropy naftowej. Z kolei Korea Południowa jest liderem w branży smartfonów, a wzrost sprzedaży smartfonów w tym kraju zwiększa zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe.
Wzrostowi branży będzie również towarzyszyć rosnąca koncentracja na odnawialnych źródłach energii.
Akumulatory litowo-jonowe są stosowane w różnych aplikacjach, m.in. do magazynowania energii, od akumulatorów o małej pojemności w systemach mieszkaniowych z instalacjami fotowoltaicznymi na dachu po akumulatory o dużej pojemności w złożonych systemach sieci energetycznych. Wzrost zapotrzebowania na systemy magazynowania energii napędza ogólne zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe.
W Europie to wzrost sprzedaży konsumenckich urządzeń elektronicznych i pojazdów elektrycznych zwiększa zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe. Akumulatory litowo-jonowe są wymagane do zasilania wszystkich elektronicznych urządzeń konsumenckich. Sprzedaż smartfonów, tabletów i wielu innych elektronicznych urządzeń konsumpcyjnych zwiększa popyt na akumulatory litowo-jonowe w całej Europie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...