2024-01-12
Austriacki koncern chemiczny Borealis, jeden z największych globalnych producentów tworzyw masowych, zaprezentował swoją strategię w zakresie cyfryzacji. Technologie cyfrowe mają za zadanie wspierać strategię biznesową i transformację Borealis poprzez dalszy rozwój rozwiązań i usług, finalnie zmieniających sposób działania koncernu.
Cyfryzacja ma umożliwić Borealisowi wzrost produktywności, poprawę jakość obsługi klientów, a w szczególności transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i neutralności firmy pod względem emisji CO2.
Już w 2017 r. Borealis wdrożył Program Cyfrowy i stworzył dział informatyczno-cyfrowy, co doprowadziło rok później do utworzenia Borealis Digital Studio w Brukseli. Studio cyfrowe to kreatywne i sprawne narzędzie umożliwiające opracowywanie inteligentnych rozwiązań dla klientów i pracowników. Składa się ze zróżnicowanego, wielofunkcyjnego zespołu profesjonalistów cyfrowych, w tym projektantów, ekspertów ds. użyteczności, analityków biznesowych, programistów i inżynierów. Jego misją jest wspieranie poszczególnych biznesów koncernu w dostosowywaniu się do szybko zmieniającego się otoczenia oraz utrzymywanie trwałej rentowności Borealis poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych.
- Studio cyfrowe pomaga naszej firmie współpracować ze specjalistami i użytkownikami cyfrowymi, niezależnie od tego, czy są to konsumenci, pracownicy Borealis, dostawcy czy inne osoby. To tam odbywa się przegląd pomysłów, które następnie trafiają do realizacji. Celem przeglądu pomysłów jest spójna, obiektywna i przejrzysta ocena w oparciu o cztery kluczowe czynniki: rentowność biznesu, czyli to jaką wartość dany projekt wnosi do Borealisa i jakim kosztem; wykonalność technologiczną, czyli czy Borealis może to zrobić; celowość użytkownika, czyli czy użytkownicy tego chcą; oraz dopasowanie strategiczne, czyli czy wpisuje się to w strategię Grupy? Aby wspierać innowacje, Borealis dysponuje budżetem centralnym przeznaczonym na finansowanie badań i tworzenie weryfikacji koncepcji – poinformowała firma.
Jednocześnie Borealis wykorzystuje modele sztucznej inteligencji do poprawy jakości swoich tworzyw. W tym celu w wielu lokalizacjach w całej Grupie wdrożone zostało rozwiązanie wykorzystujące rozpoznawanie obrazu do śledzenia zanieczyszczeń. Gwarantuje ono, że klienci otrzymają bardzo czysty materiał polimerowy, co jest szczególnie istotne w przypadku zastosowań izolacyjnych wysokiego napięcia w branży energetycznej. Ponadto jednostki Borealisa zajmujące się recyklingiem tworzyw sztucznych wykorzystują sztuczną inteligencję do poprawy procesu sortowania odpadów, co z kolei wspiera Grupę w rozwijaniu gospodarki o obiegu zamkniętym.
W portfelu narzędzi cyfrowych stosowanych przez Borealis są także rozwiązania wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym. To m.in. Neoni, czyli kalkulator emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2 e). To cyfrowe narzędzie oferuje dane dotyczące emisji ekwiwalentu CO2 aż do poziomu poliolefin, zapewniając klientom większą przejrzystość, dzięki czemu mogą oni podejmować decyzje dotyczące tego, które materiały najlepiej spełniają ich cele w zakresie obiegu zamkniętego.
Neoni pokazuje częściowy ślad węglowy produktów na podstawie ocen cyklu życia (LCA) w postaci emisji CO2 od kołyski do bramy. Oznacza to, że obliczenia obejmują całą emisję ekwiwalentu CO2 powstałą do momentu opuszczenia przez gatunek poliolefin zakładów Borealis. Narzędzie może tez oferować klientom możliwość obliczenia dodatkowych emisji ekwiwalentu CO2 poniesionych przez Borealis w związku z ich własną działalnością. Neoni prezentuje emisje ekwiwalentu CO2 dla szerokiej gamy tworzyw sztucznych, od rozwiązań opartych na surowcach pierwotnych, po gatunki na bazie surowców odnawialnych.
Firma Borealis opracowała również rozwiązanie do rejestrowania i monitorowania stanu sprzętu w swoich zakładach. Zintegrowane narzędzie cyfrowe umożliwia operatorowi dostęp do danych w czasie rzeczywistym i ich wprowadzanie w terenie, przy użyciu tabletów zgodnych z ATEX, dwiema europejskimi dyrektywami dotyczącymi kontroli atmosfer wybuchowych. Ponadto na sprzęcie obrotowym wdrożono model przewidywania awarii wykorzystujący platformę danych i analiz w chmurze. Model umożliwia wykrywanie anomalii na żywo i jest skalowany do innych typów urządzeń, przyczyniając się do zwiększenia niezawodności aktywów produkcyjnych Grupy.
Inne inicjatywy mające na celu zwiększenie niezawodności obejmują wprowadzenie autonomicznych robotów z czujnikami do monitorowania punktów danych ze sprzętu, wykorzystanie inteligentnych okularów, aby umożliwić wykwalifikowanym ekspertom świadczenie zdalnej pomocy w terenie oraz utworzenie ogólnogrupowej platformy danych zawierającej skany 3D krytycznych części zamiennych. Aby lepiej wspierać złożone działania w zakresie przestojów w zakładach, wdrożono również narzędzie do zarządzania przestojami i projektami, które w pełni integruje planowanie i raportowanie postępu w zakresie zleceń pracy, a także wdrożono narzędzie, które wspiera monitorowanie bezpieczeństwa pracowników.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...