2023-05-02
Cyfryzacja może przekształcić europejski przemysł chemiczny, zrewolucjonizować rozwiązania w tym sektorze i umożliwić bardziej zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu. To stanowisko to prognoza Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic), która szczegółowo wskazuje, w jaki sposób technologie takie, jak sztuczna inteligencja, duże zbiory danych, Internet rzeczy, cyfrowe bliźniaki, robotyka, wirtualna/rozszerzona rzeczywistość i blockchain mogą przyspieszyć transformację branży chemicznej.
Daniel Witthaut, dyrektor wykonawczy ds. innowacji w Cefic, podkreśla, że chociaż unijny przemysł chemiczny wdrożył już cyfryzację w różnych zastosowaniach, to jednak wciąż można zrobić o wiele więcej w tym zakresie: - Cyfryzacja w przemyśle chemicznym nie jest niczym nowym, ponieważ wielu graczy już stosuje technologie cyfrowe w swoich dziedzinach. Branża ma jednak ogromne możliwości szybszego osiągnięcia swoich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowaniu najnowszych technologii cyfrowych. Musimy jednak ściślej współpracować z instytucjami UE, aby usunąć istniejące wąskie gardła, usprawnić udostępnianie danych i stworzyć większą pulę rodzimych talentów do wdrażania tych wszystkich nowych technologii – uważa dyrektor Cefic.
W ocenie organizacji, technologie cyfrowe mogą wnieść największy wkład w pięciu priorytetowych obszarach zarówno w dużych, jak i małych firmach w UE. Te obszary to:
- projektowanie i produkcja procesów dla celów związanych z klimatem i obiegiem zamkniętym,
- ocena trwałości produktów,
- umożliwienie obiegu materiałów i chemikaliów poprzez śledzenie ich ruchu,
- zrównoważony projekt produktu i
- bezpieczna i wydajna logistykę i dystrybucja.
- Firmy chemiczne w Europie nie tylko pracują nad własnymi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale także dostarczają rozwiązania, które umożliwiają wielu branżom niższego szczebla osiągnięcie ich własnych. Obraz jest złożony, ale wierzymy, że współpraca poprzez większą cyfryzację jest drogą naprzód. Niemniej trzeba zwrócić uwagę na szereg wyzwań, którym należy sprostać, aby w pełni wykorzystać potencjał technologii cyfrowych. Należą do nich wyzwania technologiczne, takie jak dostępność danych, interoperacyjność, standaryzacja i cyberbezpieczeństwo, a także niechęć firm do udostępniania danych, koszty finansowe, kwestie organizacyjne i niedobór umiejętności cyfrowych wśród pracowników. Aby rozwiązać niektóre z tych wąskich gardeł, konieczna będzie ściślejsza współpraca między instytucjami UE a przemysłem chemicznym- komentuje Michaël Kolk, partner zarządzający w firmie Arthur D. Little, która współpracowała z Cefic przy tworzeniu raportu o wpływie technologii cyfrowych na branżę chemiczną.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...