2025-01-07
Niemiecki koncern Covestro, wiodący i globalny dostawca zaawansowanych technologicznie materiałów polimerowych, ogłasza plany budowy zakładu pilotażowego do recyklingu elastomerów. Inwestycja zostanie zakończona w 2025 r. i ma miejsce w Leverkusen.
- Projekt oznacza ważny krok w kierunku większej zrównoważoności w branży elastomerów. Nasza opatentowana technologia Vulkollan umożliwia nie tylko recykling frakcji masowej ponad 90% materiałów wycofanych z eksploatacji, takich jak opony wózków widłowych, ale także zmniejszenie śladu węglowego nawet o dwie trzecie w porównaniu z materiałem pierwotnym. Zakład pilotażowy i związane z nim nasze zaangażowanie w udowodnienie wykonalności recyklingu elastomerów dowodzą wyraźnego zaangażowania firmy w rozwiązania gospodarki obiegu zamkniętego i stanowią ważny kamień milowy dla naszych produktów elastomerowych. Dzięki udanej rozbudowie tego nowego procesu recyklingu odpowiadamy na zapotrzebowanie naszych klientów na rozwiązania pod koniec cyklu życia i redukcję śladu węglowego, zapewniając jednocześnie wysoką jakość produktów elastomerowych. Powstający zakład pilotażowy jest zaproszeniem dla graczy w całym łańcuchu wartości do współpracy przy opracowywaniu konfiguracji gospodarki obiegu zamkniętego i odwrotnego łańcucha wartości dla materiałów pod koniec cyklu życia - przekonuje Thomas Braig, szef jednostki biznesowej Elastomers w Covestro.
Klienci Covestro używają systemów Vulkollan ® do formowania części do wielu zastosowań, w których występuje duże zapotrzebowanie na trwałość i wydajność. Typowe zastosowania części wykonanych z Vulkollan ® to koła wózków widłowych, elementy zderzaków w kolejnictwie oraz elementy kontroli wibracji i zderzaki przeciwwstrząsowe w samochodach.
- Doskonała jakość Vulkollan ® umożliwia bardziej zrównoważoną i ekonomiczną eksploatację docelowego zastosowania dzięki dłuższej żywotności, dłuższym odstępom między przeglądami i mniejszej liczbie nieplanowanych przestojów. Ze względu na wysoką wydajność procesu recyklingu, materiały Vulkollan ® wycofane z eksploatacji można ponownie wprowadzić do nowych zderzaków przeciwwstrząsowych i opon wózków widłowych za pomocą metody wyważania masy. Nowy proces recyklingu chemicznego to przełom dla branży elastomerów. W przeciwieństwie do metod recyklingu mechanicznego, to podejście rozkłada elastomerowy materiał końcowy na jego chemiczne elementy składowe, aby uzyskać oczyszczone monomery, które można ponownie wykorzystać w przypadku tych materiałów o znanej i sprawdzonej jakości. Nowy proces recyklingu chemicznego rozwiązuje wyjątkowe problemy związane z materiałami elastomerowymi, które są uważane za bardzo odporne i trwałe. Downcycling nie jest opcją dla tej wysoko wydajnej aplikacji. Ta technologia pozwala nam poddawać recyklingowi dużą frakcję masową materiału wycofanego z eksploatacji i w ten sposób zmniejszyć wpływ naszej produkcji elastomerów na środowisko - wyjaśnia Markus Dugal, szef technologii procesowej w Covestro.
Zakład pilotażowy odegra kluczową rolę w udoskonaleniu procesu recyklingu poza skalą laboratoryjną, testując proces z różnymi strumieniami odpadów i różnymi materiałami pod koniec cyklu życia. Będzie również służyć jako platforma dla Covestro do nawiązywania kontaktów z potencjalnymi partnerami projektu i klientami, torując drogę do rozwoju większej komercyjnej instalacji recyklingu w przyszłości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...