2019-07-24
Niemiecki koncern Covestro dostarczył premierową partię żywic poliuretanowych, z których po raz pierwszy w historii powstaną łopaty stosowane w elektrowniach wiatrowych. Do użytku wejdą one w Chinach.
Covestro to wiodący światowy dostawca wysokowydajnych materiałów polimerowych. Chiny są z kolei największym rynkiem energii wiatrowej na świecie, z z- ainstalowaną mocą rzędu 221 GW. Dostawa Covestro trafiła do firmy Zhuzhou Times New Material Technology (TMT), jednego z największych producentów łopat wiatrowych w Chinach. Aktualnie trwa ich montaż na farmach wiatrowych we wschodniej części kraju. Powstało 18 łopat wiatrowych, każda o długości 59,5 metra. Poliuretan w tych aplikacjach zastąpił stosowane dotychczas żywice epoksydowe.
- Żywica poliuretanowa w produkcji łopat wiatrowych to absolutna innowacja, oferowana teraz przez zespoły badawczo - rozwojowe Covestro, pracujące na całym świecie. Pozostajemy wierni naszej wizji tworzenia produktów, które przynoszą korzyści społeczeństwu i poprawiają życie ludzi na całym świecie - stwierdził Ulrich Liman, globalny szef działu badań i rozwoju w jednostce biznesowej Polyurethanes koncernu Covestro.
Zastosowanie żywicy poliuretanowej w energetyce wiatrowej to istotny postęp. Łopaty wirnika turbiny wiatrowej powstają z żywicy wzmocnionej włóknem szklanym dzięki zastosowaniu technologii infuzji próżniowej. Materiał taki ma lepsze właściwości mechaniczne i przeciwzmęczeniowe od wcześniej stosowanych. Istnieją również korzyści dla procesów produkcyjnych odbywających się w fabryce łopat wiatrowych, np. szybszy proces utwardzania i lepsze właściwości przetwórcze.
- To dopiero pierwszy krok w kierunku uprzemysłowienia żywicy poliuretanowej w przemyśle wiatrowym, otwierający jednak zupełnie nowy rozdział w chemii poliuretanów. Wierzymy, że nasze rozwiązanie zapewni znaczne korzyści w produkcji łopat wiatrowych i wzdłuż łańcucha wartości poliuretanów – powiedziała Irene Li, kierownik działu rozwoju aplikacji PU w regionie Azji i Pacyfiku w Covestro.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...