2022-05-17
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) podała, że w 2021 r. rafinerie w naszym kraju przerobiły o 4% ropy mniej niż w 2020 r. Przetworzono prawie 25 mln ton – o 1 mln ton mniej niż w roku wcześniejszym.
Głównym powodem obniżki w zakresie przerobu ropy naftowej był planowy remont instalacji produkcyjnych w Grupie Lotos w pierwszej połowie 2021 roku. Niemal całą produkcję rafineryjną kierowano na rynek krajowy. Nie wystarczało to jednak na pokrycie popytu, dlatego konieczny był wyższy niż w roku poprzednim import uzupełniający. Kontynuowano dywersyfikację zakupów ropy do rafinerii krajowych pod względem kierunków dostaw, jak i gatunków wykorzystywanej do przerobu ropy naftowej. Marże rafineryjne kształtowały się na poziomach nieco niższych od tych z 2020 r. Głównym tego powodem były stale rosnące notowania ropy na rynkach międzynarodowych.
- Wysoki poziom dywersyfikacji zakupów ropy wzmocnił rolę Naftoportu w zaopatrzeniu kraju w surowiec. Pod względem wysokości przerobu drugie półrocze 2021 r. było lepsze od pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. Krajowe rafinerie wykorzystały w drugiim półroczu 13,7 mln ton ropy, podczas gdy w pierwszej połowie roku tylko 11,1 mln ton. PKN ORLEN w swoich instalacjach rafineryjnych przerobił w 2021 r 14,8 mln ton ropy (o 0,8 mln ton mniej niż w 2020 r.), a Grupa LOTOS potrzebowała 10 mln ton surowca (o 0,2 mln ton mniej niż w roku 2020). Ropę dla krajowych rafinerii kupowano głównie z kierunku wschodniego. Uzupełniająco – oprócz Rosji – surowiec pochodził głównie z Arabii Saudyjskiej, Nigerii i Norwegii. Mniejsze ilości kupiono również w Kazachstanie, Iraku i w USA. Udział rosyjskiej ropy REBCO w zaopatrzeniu kraju wyniósł 61% przy 70% w 2020 r. – poinformowała organizacja branżowa.
Jak przekonują analitycy POPiHN, postępująca dywersyfikacja ograniczyła wykorzystanie rurociągów dalekosiężnych systemu „Przyjaźń” i wymusiła dostosowanie technologiczne rafinerii do gatunków ropy innych niż REBCO.
W 2021 r. nie było kłopotów z zanieczyszczonym surowcem, ale zdarzały się czasowe przerwy w funkcjonowaniu rurociągów po stronie białoruskiej, co wpłynęło na obniżenie poziomu tłoczeń. Zwiększyło to dostawy drogą morską i wykorzystanie zbiorników magazynowych na wybrzeżu. Uzupełnieniem dostaw zagranicznych było wykorzystanie do przerobu ropy pochodzącej z wydobycia krajowego (Petrobaltic, PGNiG). Jej ilość wciąż pozostawała na niskim poziomie.
Ropa inna niż REBCO stanowiła w strukturze przerobu PKN ORLEN 45% (10 punktów procentowych więcej niż w 2020 r.), a dla Grupy LOTOS było to około 16% (5 punktów procentowych więcej niż w 2020 r.). Dla obu polskich koncernów łącznie ropa inna niż REBCO stanowiła 37% przerobu.
W ocenie POPiHN, rafinerie utrzymały wysoką skalę dywersyfikacji, wykorzystując do tego instalacje Naftoportu w Gdańsku. Do Polski w 2021 r. zaimportowano prawie 15 mln ton ropy REBCO i było to około 3 mln ton mniej niż w roku 2020. Około 9 mln ton (w przybliżeniu 6 mln ton mniej niż rok wcześniej) przetransportowano rurociągami należącymi do PERN z kierunku wschodniego. Pozostałe gatunki ropy dotarły do krajowych rafinerii z wykorzystaniem instalacji portowych w Gdańsku, a w przypadku ropy wydobywanej wewnątrz kraju – przy udziale transportu kolejowego.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...