2024-08-29
Qemetica (dawniej CIECH) kupiła od amerykańskiegho koncernu PPG biznes odpowiedzialny za produkcję krzemionki strącanej.
Transakcja obejmuje przejęcie od PPG zakładów produkcyjnych biznesu krzemionki strącanej w następujących lokalizacjach: Lake Charles w stanie Luizjana i Delfzijl w Holandii. Ponadto, Qemetica wydzierżawi linię produkcyjną krzemionki w Barberton w Ohio oraz działalność badawczo-rozwojową w Monroeville w Pensylwanii. Biznes krzemionki zatrudnia około 400 pracowników.
Produkcja i sprzedaż krzemionki strącanej będzie ósmym biznesem Qemetiki. Nowa działalność związana z krzemionką strącaną stanie się drugim co do wielkości biznesem grupy pod względem przychodów. W ramach Grupy każdy z ośmiu biznesów działa niezależnie, odpowiadając zarówno za produkcję, sprzedaż, jak i logistykę. Strategia Qemetiki na lata 2024 – 2029 zakłada zwiększanie samodzielności poszczególnych biznesów.
Rozszerzenie portfolio aktywów grupy o producenta krzemionki wydłuża łańcuch wartości, mając na uwadze, że Qemetica jest dziś jednym z największych w Europie dostawcą krzemianów – surowca niezbędnego do produkcji krzemionki. Jednocześnie krzemiany powstają z sody kalcynowanej, której Qemetica jest jedynym z wiodących producentów na Starym Kontynencie.
Transakcja jest również przykładem integracji pionowej, w której jeden podmiot zarządza poszczególnymi etapami łańcucha produkcji. W wyniku przejęcia, Qemetica będzie mogła oferować bardziej specjalistyczne chemikalia (krzemionka strącana), wykorzystywane przez międzynarodowe koncerny do wytwarzania produktów końcowych, takich jak np. nowoczesne „zielone” opony.
- Włączenie przejmowanego podmiotu pozwoli nam na dywersyfikację produktową i na ekspansję na nowe rynki geograficzne. Będzie to też istotny krok w kierunku bardziej równomiernego rozłożenia źródeł przychodów i zysków w grupie. Biznes krzemionki strącanej stanie się drugim co do wielkości, a udział przychodów generowanych w Ameryce Północnej przekroczy 10%, przy jednoczesnym spadku udziału przychodów z rynku polskiego poniżej 40%. To ważny krok w budowaniu globalnej grupy chemicznej o polskich korzeniach – mówi Marcin Puziak, CFO Qemetiki.
Grupa Qemetica działa do tej pory w siedmiu obszarach biznesowych, produkcji: sody, soli warzonej, środków ochrony roślin, pianek poliuretanowych, krzemianów i szkła, a także w usługach transportu kolejowego. Qemetica posiada dziewięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Niemczech oraz spółki dystrybucyjne w biznesie środków ochrony roślin w kilku krajach europejskich. Zatrudnia blisko 3,5 tysiąca osób.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...