2020-12-18
W ocenie ekspertów Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, wprowadzanie transformacji cyfrowej w krajowym przemyśle chemicznym musi być zintegrowane i odbywać się w wszystkich jednostkach organizacyjnych danej firmy. Wdrożenie nowych technologii nie może dotyczyć jednego działu lub obszaru, gdyż wtedy będzie ono nieefektywne.
Jak przekonuje Krzysztof Szulc z Departamentu Strategii i Innowacji Grupy Azoty, transformacja cyfrowa powinna zacząć się od zmiany dotychczasowego modelu pracy w firmie, ważne jest zaangażowanie kadry menedżerskiej, aby przekonać wszystkich pracowników do korzyści, jakie płyną z wprowadzanych zmian.
Z takim podejściem zgadza się Tomasz Radomski z Honeywell. Jego zdaniem, powszechnie uważa się, iż największą przeszkodą we wdrażaniu transformacji cyfrowej jest kwestia mentalności pracowników. To jednak nie jest prawda, gdyż sukces w dużej mierze zależy od przedstawienia zmian w sposób zrozumiały dla pracownika, a tutaj duża rola spoczywa na liderach w danej organizacji.
Sektor chemiczny w porównaniu do innych branż ma bardzo długi łańcuch dostaw. Przemysł 4.0 ma tutaj duże zastosowanie, pomaga w bardzo precyzyjny sposób go monitorować zaoszczędzić duże środki pieniężne.
- Przed polską chemią jeszcze dużo pracy. W Polsce wciąż według danych za 2018 r. mamy niski wskaźnik robotyzacji przemysłu. Wynosi on zaledwie 42 roboty na 10 tys. pracowników. Dla porównania dla Europy wynosi on 114, a dla lidera – Singapuru aż 831 – zauważa Michał Matejczyk z Entra Group.
Wskazuje on jednak na poprawę sytuacji i wzrost nakładów na technologie 4.0. Z zaprezentowanych przez niego danych wynika, że polskie firmy inwestują przede wszystkim w integrację systemów, cloud computing, cyberbezpieczeństwo, Big Data, roboty i pojazdy autonomiczne, AI i/lub VR, przemysłowy Internet rzeczy (IIoT) oraz wytwarzanie przyrostowe.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...