2025-02-18
Wciąż brakuje jakichkolwiek konkretnych działań ze strony Unii Europejskiej, by zablokować import tanich nawozów do Europy i chronić tutejszych producentów.
Europę, w tym Polskę, zalały i zalewają nawozy z Rosji i Białorusi wyprodukowane na tanim gazie z Rosji, z czym polscy producenci, w tym Grupa Azoty, która zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, nie są w stanie konkurować. W związku z tym, konieczne jest przywrócenie ceł zaporowych na żywność i nawozy, które niekontrolowane wpływają do Europy, w tym Polski, i są realnym zagrożeniem dla dalszego istnienia przemysłu nawozowego w Europie, a przede wszystkim bezpieczeństwa żywnościowego Europy. Tymczasem Komisja Europejska jak nic nie robiła w tej sprawie, tak nic nie robi, za wyjątkiem przyglądania się sprawie.
W temacie ochrony rynku europejskiego głos zabrał unijny komisarz Maroš Šefčovič, tłumacząc aktualne stanowisko Komisji Europejskiej.
- Komisja uważnie monitoruje sytuację w zakresie importu nawozów z Rosji i Białorusi do UE. Znaczny wzrost dotyczy nawozów azotowych, w przypadku których import z Rosji w pierwszych dziesięciu miesiącach 2024 r. osiągnął 2,07 mln ton, tj. o 6 % więcej niż w pierwszych 10 miesiącach 2023 r. i o 49 % więcej niż w tym samym okresie 2021 r., przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę. Ostatnio odnotowano również wzrost importu mieszanek nawozowych zawierających azot. W okresie od stycznia do października 2024 r., Rosja wyeksportowała ich do UE blisko 1,6 mln ton, czyli o 60 % więcej niż w tym samym okresie 2023 r. Import z Białorusi utrzymuje się bez zmian na niskim poziomie, poniżej 100 tys. ton. Rozważając ewentualne nowe środki, utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego pozostaje jednym z głównych priorytetów UE. Każdy potencjalny środek powinien przyczynić się do utrzymania konkurencyjności unijnego przemysłu nawozów, zmniejszenia zależności przy jednoczesnym zapewnieniu rolnikom w UE dostępu do wielu różnych źródeł nawozów. W przypadku nieuczciwej konkurencji, której powodem jest import, UE wykorzystuje instrumenty ochrony handlu do przywrócenia uczciwej konkurencji. Obowiązują środki antydumpingowe dotyczące importu mieszanin mocznika i azotanu amonu, między innymi z Rosji, które są obecnie przedmiotem przeglądu wygaśnięcia. Wprowadzono również środki dotyczące azotanu amonu pochodzącego z Rosji. W przypadku gdy środki przestają być skuteczne, mogą one zostać poddane przeglądowi.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...