2024-07-31
Po dwucyfrowych realnych spadkach odnotowanych w latach 2022-2023, od 2024 r. rynek termoizolacji stopniowo odbudowuje swoją wartość, głównie za sprawą ożywienia notowanego w budownictwie mieszkaniowym.
W ocenie Bartłomieja Sosny, eksperta firmy Spectis, w najbliższych latach głównymi czynnikami wspierającymi proces odbudowy potencjału rynku materiałów termoizolacyjnych będą solidne długoterminowe fundamenty makroekonomiczne Polski, utrzymujący się niedobór mieszkań w Polsce na tle średniej unijnej, a także konieczność ograniczenia emisyjności polskiej gospodarki, zgodnie z celami polityki unijnej.
Jednocześnie czynnikiem wzrostu powinno być także odblokowanie wiosną 2024 r. funduszy unijnych dla Polski, jak również walka ze smogiem i wspieranie programów termomodernizacji w segmencie budynków mieszkaniowych oraz publicznych.
Jednocześnie w Polsce mamy wciąż wysoki udział rynkowy segmentu remontów i modernizacji, co także powinno stanowić bodziec dla wzrostu rynku materiałów termoizolacyjnych.
Inne czynniki wzrostu to planowany dalszy wzrost wymagań dotyczących energooszczędności budynków, wyraźnie odbudowujący się popyt na rynku mieszkaniowym, a także ograniczenia napływu do polski konkurencyjnych materiałów z kierunku wschodniego.
Z kolei istotnymi czynnikami oddziałującymi negatywnie na rynek materiałów termoizolacyjnych będą niekorzystne prognozy demograficzne dla polskiej gospodarki, utrzymujący się stosunkowo wysoki poziom stóp procentowych, a dodatkowo też niewielka tylko skala poprawy na rynku budownictwa jednorodzinnego, generującego największą część popytu na materiały termoizolacyjne.
- Ryzykiem jest również spowolnienie w budownictwie niemieszkaniowym, wysokie ceny materiałów i wykonawstwa zmuszające część inwestorów do ograniczenia lub wstrzymania zamierzeń inwestycyjnych, czy wciąż niska świadomość społeczna w zakresie konieczności zapewnienia budynkowi odpowiedniego poziomu termoizolacji - dopowiada Bartłomiej Sosna ze Spectis.
Na pewno też niebezpieczeństwem jest ryzyko utraty przez Polskę części środków z Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego znaczna część środków przeznaczona ma zostać na podniesienie efektywności energetycznej istniejących budynków.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...