2024-11-11 / Autor: Dorota Rejman, Regulatory Affairs Manager, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego
Aktualizacja przewodnika Komisji ws. produktów borderline – dwa nowe wpisy
Rynek nie zatrzymał się w miejscu, firmy stale chcą podnosić swoją konkurencyjność i w działach R&D projektowane są coraz to bardziej zaskakujące produkty. Pojawia się też coraz więcej indywidualnego podejścia do klasyfikacji produktów w poszczególnych krajach. Między innymi dlatego 20 lutego br. na stronie Komisji została opublikowana nowa wersja przewodnika ws. produktów z pogranicza (borderline). Dokument został uzupełniony o dwa nowe wpisy:
Nowe przypadki zostały opisane i umieszczone na końcu przewodnika, w punktach 3.5.8. i 3.5.9. Czego nowego dowiedzieliśmy się ze zaktualizowanego dokumentu?
W przypadku klejów do sztucznych paznokci, sztucznych rzęs, biżuterii na zęby przewodnik doprecyzował, że zasadniczo kleje spełniają dwa warunki z definicji produktu kosmetycznego – są substancjami/mieszaninami chemicznymi i są przeznaczone do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała człowieka lub z zębami. Natomiast trzeci warunek, którym jest posiadanie funkcji kosmetycznej, czyli istnienie wyłącznego lub głównego celu, takiego jak np. zmiana wyglądu, należy oceniać indywidualnie dla każdego przypadku. W przewodniku zostało wskazane, że jeżeli podstawową funkcją analizowanego produktu w kontakcie z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego, takimi jak skóra lub zęby, jest zmiana ich wyglądu, wówczas taka substancja lub mieszanina (w tym przypadku klej) może być uznana za produkt kosmetyczny, nawet jeśli jej drugorzędową (dodatkową) funkcją jest przymocowanie wyrobu do skóry lub zębów. Jeśli natomiast klej ma wyłącznie funkcję przymocowania artykułu do zewnętrznej części ludzkiego ciała (np. kleje umożliwiające przymocowanie sztucznych rzęs do powieki lub sztucznych paznokci do płytki paznokcia), nie można go zaklasyfikować jako produktu kosmetycznego, ponieważ nie posiada funkcji kosmetycznej. Przewodnik podaje również, że substancje i mieszaniny nakładane na paznokcie w celu uformowania (uzyskania) sztucznych paznokci prawdopodobnie spełnią trzecie kryterium definicji produktu kosmetycznego, tj. wyłączny lub główny cel kosmetyczny (posiadają funkcję kosmetyczną), a zatem mogą zostać uznane jako produkty kosmetyczne.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...