2024-03-21
Polska Izba Przemysłu Chemicznego przewiduje, co będzie kształtowało branżę w najbliższych miesiącach.
W opinii Izby, w przemyśle chemicznym w naszym kraju zaobserwować można kilka kluczowych trendów, które kształtują jego przyszłość.
Geopolityka odgrywa coraz większą rolę, wpływając na decyzje dotyczące lokalizacji inwestycji oraz na dostępność surowców. W odpowiedzi na te wyzwania branża skłania się ku regionalizacji inwestycji, dążąc do większej samowystarczalności i bezpieczeństwa dostaw.
Neutralność klimatyczna staje się priorytetem, zmuszając przedsiębiorstwa do inwestowania w technologie i rozwiązania ograniczające emisję CO2. Z kolei cyrkularność i zrównoważoność są odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną i konieczność efektywniejszego zarządzania zasobami. Dążenie do zamkniętego obiegu materiałów i minimalizacji odpadów to nie tylko wyzwanie, ale i szansa na innowacje.
— Dzisiaj musimy wyraźnie stwierdzić – transformacja energetyczna jest procesem nieuchronnym i nieodwracalnym. Jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO), wystarczy powiedzieć, że na cele klimatyczne zostanie przeznaczone ponad 47% środków, a na cyfryzację ponad 20% środków z KPO. Problemem na dziś jest wykorzystanie tych środków i zapewnienie, aby mogły one pracować na rzecz Polski. Będziemy robić wszystko, aby do końca 2026 roku wydać te środki, choć ta cezura wydaje się mało realna. Wspomniane środki już pracują. Pierwszy miliard złotych został w większości przeznaczony na cele transformacji energetycznej, na przykład na program "Czyste Powietrze" — komentuje Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Cele środowiskowe stanowią nie lada wyzwanie dla wielu firm branży chemicznej.
— Transformacja naszych źródeł energetycznych, w naszej specyficznej sytuacji, jest wyzwaniem, ponieważ nadal potrzebujemy tradycyjnych technologii generowania energii. Biomasa jest jednym z przykładów konwersji węgla na bardziej zrównoważone źródła. Badamy, jak nowe technologie mogą nam pomóc w poprawie efektywności. Innowacyjność stanowi trzeci filar naszej strategii - ocenia Kamil Majczak, prezes zarządu Grupy CIECH.
Branżę, w ocenie PIPC, rewolucjonizuje również sztuczna inteligencja, umożliwiając optymalizację procesów produkcyjnych, poprawę bezpieczeństwa oraz rozwój nowych materiałów i produktów. Dzięki AI firmy mogą szybciej reagować na zmieniające się warunki rynkowe i zapotrzebowanie klientów. Ponadto wyzwanie stanowią regulacje środowiskowe i prawne. Przepisy dotyczące ochrony środowiska, bezpieczeństwa chemicznego i zrównoważonego rozwoju wymuszają na przedsiębiorstwach inwestycje w czyste technologie i zrównoważone praktyki operacyjne.
- W obliczu tych trendów Polska Chemia stoi przed szansą przekształcenia wyzwań w możliwości wzrostu i innowacji, kładąc fundamenty pod przyszłość zrównoważonej i konkurencyjnej branży - brzmi stanowisko PIPC.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...