2021-11-10
Koncern BASF, największa chemiczna firma świata, poinformowała o swoich ostatnich globalnych dokonaniach, ale i przyszłych planach związanych z rozwojem działalności w obszarze recyklingu.
W ocenie ekspertów BASF, recykling staje się coraz ważniejszy ze względu na ograniczone zasoby, rosnące wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz zmiany regulacyjne.
- Dzięki naszemu Programowi Gospodarki o Obiegu Zamkniętym chcemy zwiększyć wykorzystanie surowców wtórnych. Od 2025 r. zamierzamy przetwarzać rocznie na całym świecie około 250 tys. ton surowców pochodzących z recyklingu i odpadów, zastępując w ten sposób surowce kopalne. Jednym z celów jest chemiczny recykling odpadów tworzyw sztucznych. Technologia ta uzupełnia recykling mechaniczny i może pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych, które są wyrzucane na składowiska lub poddawane termicznemu odzyskowi. Recykling chemiczny rozkłada tworzywa sztuczne na elementy budulcowe lub przekształca je w podstawowe chemikalia. Aby to osiągnąć, stosuje się różne metody. W naszym projekcie ChemCycling partnerzy wykorzystują termochemiczny proces pirolizy do ekstrakcji oleju pirolitycznego z mieszanych odpadów tworzyw sztucznych lub zużytych opon, które nie zostały wcześniej poddane recyklingowi. Możemy wprowadzić ten olej pirolityczny do naszej struktury Verbund jako alternatywę dla surowców kopalnych i wykorzystać go do wytwarzania nowych produktów. Mają one takie same właściwości, jak produkty wytwarzane z surowców kopalnych. Stosujemy certyfikowane podejście do bilansu masy, aby przypisać procent materiałów pochodzących z recyklingu do produktu końcowego. Od 2020 roku możemy zaoferować naszym klientom pierwsze komercyjne produkty Ccycled. Po zainwestowaniu w spółkę Quantafuel AS w 2019 r. rozszerzyliśmy naszą bazę dostaw o olej pirolityczny ze zużytych opon w 2020 r. we współpracy z firmami New Energy i inwestycją w Pyrum Innovations AG. W 2020 r. zrobiliśmy również ważny krok naprzód w recyklingu chemicznym zużytych materacy z pianki poliuretanowej: opracowany przez BASF proces chemiczny na mokro może zostać wykorzystany do rozbicia miękkiej pianki poliuretanowej w celu odzyskania pierwotnie używanego poliolu, który następnie można wykorzystać do produkcji nowego poliuretanu pianka. Pierwsze pianki testowe wykazują obiecujące wyniki – poinformowały władze koncernu BASF.
Niemiecki gigant kontynuuje także projekt związany z recyklingiem metali szlachetnych stosowanych w katalizatorach samochodowych, procesowych i chemicznych. Zawierają one metale szlachetne, takie jak platyna, pallad i rod.
- Obróbka i odzyskiwanie zasobów ze zużytych katalizatorów samochodowych to złożony proces. Wszystkie metale szlachetne, które w ten sposób odzyskujemy są ponownie wykorzystywane jako surowce do produkcji katalizatorów. Rosnące zapotrzebowanie na elektromobilność zwiększa również potrzebę recyklingu akumulatorów litowo-jonowych. Jako wiodący producent materiałów akumulatorowych z lokalnymi zdolnościami produkcyjnymi na trzech głównych rynkach – Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych – w przyszłości BASF będzie posiadał dogłębną wiedzę specjalistyczną w zakresie chemii akumulatorów i technologii procesowej. Wraz z naszymi partnerami wykorzystujemy tę wiedzę specjalistyczną do opracowania systemu zamkniętego obiegu dla surowców używanych do produkcji aktywnych materiałów katodowych, takich jak nikiel, kobalt, mangan i lit. Celem jest dalsze zwiększanie zrównoważenia w łańcuchu wartości baterii. W 2020 roku wspólnie z Eramet i SUEZ uruchomiliśmy projekt „Recykling akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych” (ReLieVe). Projekt otrzymał 4,7 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej. Celem jest opracowanie innowacyjnego, wielkoskalowego procesu recyklingu akumulatorów w całym łańcuchu wartości – od zbierania zużytych akumulatorów i odzyskiwania surowców mineralnych po wykorzystanie ich w produkcji nowych materiałów akumulatorowych – przekazał BASF do wiadomości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...