2025-03-06
Polska Izba Przemysłu Chemicznego komentuje opublikowany przez Komisję Europejską dokument „Clean Industrial Deal”, którego celem jest wsparcie konkurencyjności unijnego przemysłu przy jednoczesnym ograniczaniu emisji dwutlenku węgla.
Jak tłumaczy PIPC, w założeniach Clean Industrial Deal położono nacisk głównie na dwa aspekty: energochłonne gałęzie przemysłu, które wymagają pilnego wsparcia, aby sprostać wysokim kosztom energii, nieuczciwej globalnej konkurencji i złożonym regulacjom oraz czyste technologie, które mają umożliwić transformację przemysłową i dekarbonizację przy zachowaniu konkurencyjności.
– Jako Polska Izba Przemysłu Chemicznego z umiarkowanym optymizmem przyjmujemy inicjatywę Clean Industrial Deal, ponieważ cały europejski przemysł potrzebuje realnego i konkretnego wsparcia, zarówno ze strony Komisji Europejskiej, jak i państw członkowskich, w zakresie odbudowy konkurencyjności. Choć dostrzegamy pozytywne aspekty nowej strategii, zwłaszcza w kontekście wsparcia dla przemysłów energochłonnych, to wydaje się, że zaprezentowane rozwiązania stanowią raczej nieznaczną korektę unijnego kursu, która w obliczu bardzo dynamicznej sytuacji geopolitycznej może być niewystarczająca dla utrzymania konkurencyjności przemysłu chemicznego. Sama Polska Chemia to obecnie prawie 13 tys. firm i ponad 340 tys. miejsc pracy – to my jesteśmy „przemysłem przemysłów”. Przemysł chemiczny od zawsze słynął z innowacyjności, nowych technologii i tworzenia miejsc pracy. Nadal chcemy się rozwijać i inwestować – tu, w Europie. Do tego potrzebujemy jednak wsparcia w transformacji. Doceniamy zapowiedzi wsparcia dla energochłonnych gałęzi przemysłu czy też zapowiedź specjalnego Pakietu dla Przemysłu Chemicznego, który ma zostać ogłoszony pod koniec roku. Jednak w obliczu obecnych uwarunkowań geopolitycznych, regulacyjnych i środowiskowych, świat nam ucieka, dlatego potrzebujemy stanowczych i pilnych działań, a nie kolejnych strategii i zapowiedzi – skomentował Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...