2019-05-31
Przychody Grupy CIECH w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosły 952,7 mln zł i wzrosły o 7,6% względem analogicznego okresu 2018 r. Zysk netto to 61,4 mln zł, co oznacza spadek o 17% w ujęciu rok do roku. Firma podkreśla, że wykorzystała lepszą koniunkturę na europejskim rynku sody kalcynowanej, a wyniki segmentów organicznego i krzemianowego były pod wpływem przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku działań rozwojowych, m.in. przejęcia hiszpańskiej spółki Proplan. CIECH kontynuował ponadto kluczowe inwestycje, tj. finalizację budowy nowej linii do produkcji sody oczyszczonej w Niemczech oraz zbliżył się do rozpoczęcia budowy nowej warzelni soli w Niemczech.
- Pierwszy kwartał przyniósł poprawę sytuacji na podstawowych rynkach na których funkcjonuje CIECH. Wzrost cen i dobre perspektywy popytu na sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną i sól to optymistyczny prognostyk na przyszłość. Intensywnie pracujemy nad zmniejszeniem wpływu niekorzystnych czynników, takich jak wysokie ceny surowców energetycznych, certyfikatów CO2 czy ograniczeń w produkcji. Wzrost wydajności i efektywności w naszym podstawowym biznesie sodowym jest dla nas obecnie priorytetem. Rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji nowych projektów w obszarze energetyki, zakładających m.in. zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez Grupę i zwiększenie efektywności. Cały czas kładziemy nacisk na poszerzania portfolio produktowego i ekspansji na nowe rynki w pozostałych biznesach CIECH, co ma zwiększyć dywersyfikację źródeł przychodów i kontrybucję wysokomarżowych produktów do wyniku Grupy – mówi Dawid Jakubowicz, prezes zarządu spółki CIECH.
W segmencie sodowym Grupa CIECH wykorzystała korzystne trendy na rynku europejskim oraz korzystną sytuację w Azji, gdzie popyt i ceny liczone w dolarach także wzrosły. Prognozy popytu na sodę kalcynowaną dla Europy Środkowej są korzystne. W maju br. uruchomiona została nowa linia produkcyjna szkła płaskiego w Polsce należąca do jednego ze światowych potentatów produkcji szkła, do której sodę kalcynowaną będzie dostarczał CIECH. Natomiast jeszcze w drugim kwartale 2019 r. w niemieckim zakładzie CIECH zostanie zakończona inwestycja zwiększająca o 50 tys. ton rocznie moce produkcyjne sody oczyszczonej. Planowane są także inwestycje w polskich zakładach na Kujawach, które poza niewielkim zwiększeniem mocy produkcyjnych, mają przede wszystkim obniżyć koszty i zwiększyć efektywność produkcji.
W obszarze soli wyższe niż przed rokiem okazały się zarówno ceny końcowych produktów, jak i wolumen sprzedaży. Trwały także intensywne przygotowania do rozpoczęcia budowy nowej warzelni soli o mocy 450 tys. ton rocznie w Niemczech, której uruchomienie planowane jest na drugą połowę 2020 r.
Obszar organiczny zanotował wzrost przychodów w ujęciu rocznym, m.in. dzięki zwiększeniu liczby produktów oferowanych przez CIECH Sarzyna oraz przejęciu hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin – spółki Proplan. Integracja z nabytą w lipcu ubiegłego roku firmą została zakończona w pierwszym kwartale. Dzięki temu Grupa CIECH uzyskała szerszy dostęp do rynków na południu Europy, głównie na Półwyspie Iberyjskim oraz północnej Afryce, a w przyszłości planowana jest dalsza ekspansja na nowe rynki. W obszarze rejestracji produktów, czyli kluczowym elemencie budowy przewagi w biznesie AGRO, doszło do pełnej integracji spółek CIECH Sarzyna i Proplan. Grupa CIECH zyskała w ten sposób możliwość synergii w obszarze R&D i szybszego wprowadzania nowych środków ochrony roślin. Warto też dodać, że na rynku polskim zadebiutowało już pierwsze rozwiązanie z oferty hiszpańskiej firmy.
W segmencie Krzemiany i Szkło zanotowano wyższą sprzedaż krzemianów dzięki uruchomieniu nowej linii produkcyjnej wiosną 2018 r. W związku z utrzymującym się popytem na krzemiany sodu, których Grupa CIECH jest największym dostawcą w Europie, trwają analizy zwiększania mocy produkcyjnych w tym obszarze. Jednocześnie CIECH poszerza swoje portfolio produktowe w obszarze krzemianów i opakowań szklanych.
- Realizacja strategii na lata 2019 – 2021 nabiera tempa, a wraz z nią postępuje dalsza przemiana CIECH w nowoczesny i zdywersyfikowany holding chemiczny z rosnącym udziałem elementu innowacyjności w działaniach biznesowych. Realizujemy inwestycje rozwojowe, zwiększamy efektywność produkcji, wykorzystujemy maksymalnie nasze przewagi i zacieśniamy relacje
z naszymi klientami na całym świecie – dodaje Dawid Jakubowicz.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...