2024-02-05
CIECH poinformował, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym śledzi na bieżąco emisje CO2 i zużycie energii.
CIECH korzysta z analityki biznesowej i oprogramowania Business Inteligence do śledzenia na bieżąco emisji CO2. Za pomocą specjalnie przygotowanego narzędzia Dashboard ESG, działającego w chmurze obliczeniowej, Grupa gromadzi, zarządza, przetwarza i analizuje dane, mające zobrazować efekty licznych projektów związanych z transformacją energetyczną oraz realizacją zobowiązań określonych w strategii ESG.
CIECH określił szereg zobowiązań dla środowiska, społeczeństwa oraz na rzecz ładu korporacyjnego. Wśród nich są te, które łączą się z przyspieszeniem dekarbonizacji. Grupa deklaruje redukcję emisji CO2 o 33% w 2026 r. (w stosunku do 2019 r.), eliminację węgla z produkcji energii do 2033 r., redukcję zużycia energii przy dalszym wzroście organizacji oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 r.
Realizacja tych celów jest strategicznym założeniem podjętym przez zespół spółek CIECH, dlatego Grupa na bieżąco monitoruje swoje postępy w tym zakresie – za pomocą przystępnego narzędzia Dashboard ESG, opartego na systemie Power BI w chmurze obliczeniowej. Dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi dane dotyczące emisji można odczytywać zarówno z perspektywy całej Grupy, jak i dla poszczególnych segmentów oraz jej spółek, a także prześledzić ich poziom na przestrzeni lat od 2019 r. Korzystając z narzędzia, pracownicy mogą dowiedzieć się m.in. na jakim etapie redukcji emisji CO2 znajduje się Grupa, co - w kontekście licznych aspektów działalności CIECH - oznaczają emisje CO2 z Zakresu 1 lub 2, ile jej emisji objętych jest systemem EU ETS, jak zmienia się miks energetyczny i wreszcie – ile CIECH produkuje i zużywa energii elektrycznej i cieplnej. Dane aktualizowane są co miesiąc.
- Obecnie monitorujemy emisje gazów cieplarnianych według międzynarodowego standardu GHG Protocol z zastosowaniem podziału na Zakres 1 (dotyczący bezpośrednich emisji) i 2 (dotyczący emisji pośrednich). W toku są prace nad kalkulacją emisji z Zakresu 3, czyli pośrednich emisji CO2 powstałych w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstwa. Obliczenia tego ostatniego zakresu mogą wesprzeć pracownicy i pracowniczki CIECH, wypełniając ankietę, którą dla nich przygotowaliśmy, oraz nasi dostawcy, dostarczając nam informacje o emisyjności swoich produktów – mówi Anna Zieja, kierownik ESG w Grupie CIECH i koordynatorka prac nad powstaniem Dashboardu ESG.
CIECH zapowiada dalszy rozwój Dashboardu ESG, m.in. w obszarze emisji z Zakresu 3 oraz zużycia energii.
Skala działalności chemicznej grupy, struktura produkcji oraz konsumpcji energii według kryterium nośników energii powodują, że CIECH jest także istotnym emitentem gazów cieplarnianych. Firma od lat realizuje wieloletni program transformacji – szczególnie w obszarze energochłonnego biznesu sodowego. Wśród działań z tego obszaru znajdują się m.in. liczne inwestycje w poprawę efektywności energetycznej oraz procesowej zakładów sodowych CIECH.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...