2023-01-09
Spółka CIECH Pianki, producent elastycznych pianek PUR wykorzystywanych m.in. do produkcji mebli i materaców, jako pierwszy w Polsce oraz prawdopodobnie także w Europie, uzyskał prestiżowy certyfikat ISCC Plus (International Sustainability and Carbon Certification).
Przyznany firmie certyfikat stanowi potwierdzenie, że CIECH Pianki spełnia rygorystyczne normy środowiskowe w obszarze produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia zastosowania surowców ropopochodnych, na rzecz komponentów ze źródeł odnawialnych oraz pochodzących z recyklingu. ISCC Plus jest uznawanym na całym świecie systemem certyfikacji w zakresie zrównoważonego rozwoju produktów i jest przyznawany po wcześniejszym przeprowadzeniu drobiazgowego audytu w firmie starającej się o takie poświadczenie.
CIECH Pianki kupuje od zewnętrznych dostawców główne składniki niezbędne do produkcji pianek PUR: toluilenodiizocyjanian (TDI) oraz poliole. Są one wytwarzane z surowców ropopochodnych. Jednak najnowsze, dostępne już na rynku, rozwiązania technologiczne umożliwiają produkcję tych komponentów z większościowym udziałem surowców pochodzenia naturalnego lub wytworzonych w sposób zrównoważony.
– Dostawca jednego z głównych surowców wykorzystywanych do produkcji w naszym bydgoskim zakładzie, deklaruje udział materii spełniającej zasady zrównoważonego rozwoju bio-circular, to jest obiegu zamkniętego, w którym wytworzenie komponentów opiera się w większości na materiałach pochodzących z recyklingu oraz pochodzenia biologicznego, na poziomie ponad 50%. Jej wielkość obliczana jest na podstawie bilansu biomasy użytej do produkcji komponentów – tłumaczy Piotr Chojnacki, szef Działu Technologii w spółce CIECH Pianki.
Podobne alternatywy dla surowców ropopochodnych są już wdrażane przez producentów pozostałych surowców wykorzystywanych przez CIECH Pianki. Ich zastosowanie umożliwi bydgoskiej spółce dalsze rozszerzanie oferty wyrobów powstających w sposób zrównoważony. Spółka planuje również wykorzystanie do produkcji pianek surowców z recyklingu, a także pochodzenia roślinnego.
CIECH Pianki to pierwszy polski producent pianek poliuretanowych, który uzyskał certyfikat ISCC Plus, potwierdzający zrównoważone podejście do produkcji, przede wszystkim w zakresie stosowanych surowców. W celu potwierdzenia zgodności z certyfikatem ISCC Plus, przeprowadzony został kompleksowy i niezależny audyt obejmujący wszystkie etapy łańcucha dostaw, procesu produkcyjnego, a także weryfikację procedur w bydgoskim zakładzie CIECH.
– To pierwszy krok w budowaniu naszej nowej linii produktowej. W planach mamy bowiem dalsze działania z wykorzystaniem surowców pochodzenia naturalnego oraz tych z recyklingu. W ten sposób odpowiadamy na coraz silniejsze trendy dotyczące stosowania w produkcji mebli i materaców, surowców charakteryzujących się jak największym udziałem komponentów przyjaznych środowisku naturalnemu. Certyfikat ISCC Plus jest ważnym elementem budowania silnej przewagi rynkowej, ponieważ zarówno nasi klienci, jak i końcowi konsumenci, coraz większe znaczenie przypisują wartościom związanym ze zrównoważonym rozwojem, szczególnie w obszarze ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych – mówi Michał Budzyński, prezes zarządu CIECH Pianki.
CIECH Pianki to jeden z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce. Należący do niej zakład wytwarza pianki elastyczne, a wśród jego odbiorców znajdują się najwięksi producenci mebli i materaców w kraju, a także w Europie. Spółka sprzedaje również pianki używane w domach (zmywaki czy gąbki kąpielowe). Firma dysponuje mocami produkcyjnymi na poziomie ok. 30 tys. ton pianek rocznie.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...