2024-02-19
CIECH podsumował swoją dotychczasową aktywność inwestycyjną w Niemczech. Polska firma zrealizowała już w Niemczech inwestycje o wartości ponad 400 mln euro.
Centrum niemieckiej działalności CIECH znajduje się w miejscowości Stassfurt, leżącej w landzie Saksonia-Anhalt.
W zakładzie sodowym w Stassfurcie wdrożono zmodernizowany system produkcji wysokiej jakości sody oczyszczonej, dostępnej pod marką Sobic. Produkt wykorzystywany jest głównie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, paszowym oraz w produkcji detergentów. Instalacja do produkcji specjalistycznej sody powstała w 2019 roku, a wartość tej inwestycji wyniosła ok 35 milionów euro. W 2021 roku soda oczyszczona uzyskała certyfikat GMP i osiągnęła zgodność z Faramkopeą, czyli Kodeksem Aptecznym.
– Działalność CIECH w Stassfurcie jest strategicznie istotna dla ekspansji międzynarodowej naszej Grupy. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć i wzmacniać potencjał historycznego Salzlandu. Produkty wytwarzane tutaj odgrywają ważną rolę we wspieraniu lokalnej gospodarki i różnych gałęzi przemysłu nie tylko w regionie, ale także w całych Niemczech i dalej w Europie. Fakt, że w ostatnich latach duża część wszystkich inwestycji Grupy została zrealizowana właśnie tu, podkreśla także nasze zaangażowanie w rozwój gospodarczy regionu – komentuje Kamil Majczak, prezes zarządu CIECH S.A.
W 2024 roku CIECH zainwestuje dodatkowe 25 mln euro w rozwój fabryki sody w Stassfurcie, w tym blisko 9 mln euro na projekty mające na celu zmniejszenie oddziaływania wpływu zakładu produkcji sody na środowisko naturalne. Ogółem, na przestrzeni ostatnich lat stopień reinwestycji zysków spółki CIECH Soda Deutschland wyniósł 85%.
W 2021 r. CIECH otworzył w Niemczech warzelnię soli. Ta największa w historii Grupy inwestycja o wartości ponad 700 mln złotych. Zwiększyła ona moce produkcyjne Grupy do ok. 1 mln ton soli warzonej rocznie.
Obok zakładów sodowych i solnych, w Stassfurcie działa jeszcze spółka CIECH Energy Deutschland, która wspiera fabrykę sody produkując energię niezbędną do procesu produkcji. Dodatkowo w leżącej obok instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO) powstaje ok. 30% energii cieplnej niezbędnej do produkcji sody. Ciepło z instalacji trafia do okolicznych mieszkańców. Podobna instalacja ma powstać w Inowrocławiu w sąsiedztwie największego zakładu produkcyjnego Grupy - CIECH Soda Polska.
Segment sodowy i solny CIECH to dwa z sześciu podstawowych biznesów Grupy CIECH. Ich rozwój umożliwia funkcjonowanie w sumie czterech zakładów produkcyjnych w Europie – w Polsce (w Janikowie i Inowrocławiu) oraz w Niemczech (w Stassfurcie). Zatrudniając ponad 2 tys. pracowników tylko w tych dwóch krajach (w całej Grupie w Europie – w sumie ponad 3 tys.), CIECH jest jednym z największych i najbardziej znaczących pracodawców na lokalnych rynkach i wspomaga lokalny rozwój gospodarczy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...