2023-11-06 / Autor: Grupa PCC Rokita / Artykuł sponsorowany
Często zmieniające się oczekiwania współczesnych konsumentów, determinują nieustanny rozwój przemysłu. Dlatego też producenci poszukują najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i wysokiej jakości surowców, które umożliwią im stworzenie produktów dostosowanych do wymagań w zakresie użytkowania, ale i preferencji społecznych oraz kulturowych. Wśród strategicznych surowców, które wykorzystywane są w wielu branżach, na szczególną uwagę zasługuje chlor oraz wyroby chloropochodne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej chlorowi oraz chloroalkaliom i ich znaczeniu dla przemysłu.
Co wiemy na temat chloru?
Chlor – zobacz ofertę - jest jedną z najpopularniejszych substancji, która znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Odkrycie chloru jako pierwiastka przypisuje się niemiecko – szwedzkiemu chemikowi – Carlowi Wilhelmowi Scheele, co miało miejsce w 1774 roku. Natomiast chlor ciekły wytworzono dopiero w 1823 roku, za co odpowiedzialny był angielski chemik – Michael Faraday.
Gdzie występuje chlor? Przede wszystkim jest on 11 w kolejności, wśród pierwiastków najczęściej występujących w skorupie ziemskiej. Chlor często jest kojarzony z obecności w przyrodzie, w formie jonu chlorkowego Cl-. Związki chloru znajdziemy także w oceanach, wśród różnych żywych organizmów, a także w ciele człowieka. Przykładem występowania w ludzkim organizmie może być chlor zwarty w krwinkach białych, który wspiera walkę z infekcjami czy też jony chloru, które obecne są w kwasie solnym, pełniącym funkcję enzymu trawiennego w żołądku.
Charakterystyka i produkcja chloru
Z punktu widzenia chemicznego, wolny chlor znany jest pod postacią dwuatomowej cząsteczki Cl2. W związkach zaś występuje na stopniach utlenienia w zakresie od -I do VII. Chlor jest aktywny chemicznie i w odpowiednich warunkach łączy się z innymi pierwiastkami.
Jeśli mowa o produkcji na skalę przemysłową, to chlor wytwarzany jest głównie w procesie elektrolizy wodnego roztworu chlorku sodu. Wynikiem reakcji zachodzących podczas elektrolizy, jest otrzymanie cząsteczek chloru w postaci gazu, wodoru, a także substancji żrącej, którą najczęściej jest wodorotlenek sodu. Technologia wykorzystywana w tej metodzie, pozwala na rozdzielenie wymienionych produktów reakcji i utrzymanie ich z dala od siebie, co jest konieczne przez wzgląd na ich wysoką reaktywność. W ostatnich etapach chlor poddaje się procesowi skraplania, a następnie wprowadza do odpowiednich opakowań.
Warto wspomnieć, że wyróżnia się różne rodzaje elektrolizy, jednak najczęściej stosowaną w Europie jest elektroliza membranowa, z której korzysta min. światowy producent chloru – PCC Rokita SA.
Gdzie wykorzystywany jest chlor? Wśród najbardziej powszechnych zastosowań możemy wymienić branże spożywczą, produkcję farb oraz barwników, branżę tworzyw sztucznych, farmację, wytwarzanie wyrobów włókienniczych czy też wykorzystanie w preparatach do sprzątania i wielu innych produktach. Należy także podkreślić, że chlor jest często stosowany jako środek dezynfekujący, szczególnie w procesie uzdatniania wody.
Czym są chloroalkalia?
Poznaliśmy już charakterystykę chloru oraz metody produkcji, zatem czas na poznanie jednej z najpopularniejszych grup związków chloropochodnych - chloroalkaliów.
Chloroalkalia to związki chemiczne, które zawierają w swojej strukturze chlor, ale także metale alkaliczne. Metalami alkalicznymi nazywamy pierwiastki z pierwszej grupy układu okresowego (litowce), są to m.in. potas, sód i oczywiście lit.
Do kluczowych chemikaliów z grupy chloroalkaliów zaliczamy wodorotlenek sodu (soda kaustyczna), ług sodowy oraz podchloryn sodu. Surowce te znajdują zastosowanie w wielu branżach, min. w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, tekstylnym, metalurgicznym czy farmaceutycznym. Istotną rolę odgrywają także jako składniki bazowe środków do dezynfekcji, co znacząco wpłynęło na wzrost zapotrzebowania na te surowce w okresie pandemii COVID-19. Omówmy pokrótce ich charakterystykę.
Soda kaustyczna i ług sodowy
Wodorotlenek sodu wyróżnia się szerokim spektrum zastosowań dzięki swoim charakterystycznym właściwościom. Produkt ten, w postaci stałej, znany jest również jako soda kaustyczna. To substancja o krystalicznej budowie i białej barwie. Należy do grupy wodorotlenków, a jej odczyn jest zasadowy. Podobnie jak w przypadku chloru, produkcja odbywa się głównie przy wykorzystaniu elektrolizy membranowej.
Soda kaustyczna wykazuje silną higroskopijność i łatwo absorbuje wilgoć z powietrza, w wyniku czego wytwarza się węglan sodu. By zapobiec tej reakcji, należy przechowywać sodę w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Soda kaustyczna jest dobrze rozpuszczalna w wodzie. W trakcie procesu rozpuszczania wytwarza się ciepło, natomiast produktem tej reakcji jest ług sodowy. Ług charakteryzuje się silnie żrącymi właściwościami.
Sam wodorotlenek sodu również należy do grupy substancji niebezpiecznych i zarówno jego opary, jak i bezpośredni kontakt ze skórą mogą wywoływać niepożądane skutki. Dlatego podczas pracy z sodą kaustyczną należy stosować odpowiednie środki ochrony.
Podchloryn sodu
Podchloryn sodu to nic innego jak sól sodowa kwasu podchlorawego, znany również pod nazwą chloran (I) sodu. Swoją popularność zawdzięcza głównie zastosowaniu jako, znany od wieków, środek wybielający. W skali przemysłowej jest produkowany przede wszystkim w procesie elektrolizy solanki.
Najpopularniejsza forma w jakiej występuje podchloryn to wodny roztwór, który charakteryzuje zielono – żółta barwa. Chloran (I) sodu jako ciecz posiada największą stabilność w temperaturze otoczenia, co ułatwia bezpieczny transport.
Spośród cech fizykochemicznych podchlorynu sodu możemy wyróżnić właściwości utleniające oraz silnie korodujące. Jest to często wykorzystywane w procesach chemii organicznej - do wytwarzania sulfonów czy odbarwiania fenoli, ale też w chemii nieorganicznej oraz koordynacyjnej – np. do utleniania metali.
Dystrybucja chloru i chloroalkaliów
Chlor oraz jego pochodne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedstawicieli różnych gałęzi gospodarki, co generuje ciągle wzrastający popyt na te produkty. Gdzie zatem możemy je zakupić?
Jednym z renomowanych producentów chloru oraz chloroalkaliów jest PCC Rokita SA. Firma ta plasuje się w czołówce najważniejszych graczy na rynku chemikaliów. W ich ofercie znajdziemy szeroką gamę specjalistycznych surowców i półproduktów chemicznych, które jakością oraz składem zostały dostosowane do rozległych potrzeb przedsiębiorstw z całego świata.
Odwiedzając Portal Produktowy Grupy PCC, dzięki intuicyjnym wyszukiwarkom, z łatwością znajdziemy ofertę dla chloru, chloroalkaliów i innych chloropochodnych, które są dostępne w katalogu. Na kartach wybranych chemikaliów dostępne są szczegółowe opisy na temat ich właściwości oraz nowoczesnych metod produkcji, które stosuje Grupa PCC. Proponowane produkty są także zaopatrzone w karty charakterystyki i inne dostępne dokumenty.
Będąc na Portalu Produktowym warto również sprawdzić szereg innych rozwiązań chemicznych dla swojej branży. Znajdziemy je m.in. dzięki wyszukiwarkom numerów CAS, wyszukiwarkom nazw INCI, czy w propozycjach gotowych receptur, które dostępne są w Strefie Formulacji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...