2017-04-27
Koncern Lanxess dokonał oficjalnego przejęcia spółki Chemtura. Połączona jednostka, działająca w segmencie dodatków i generująca roczną sprzedaż rzędu 2 mld euro, ma stać się silnym filarem całej grupy. Dla Lanxessa będzie też oznaczać wzmocnienie obecności na rynku północnoamerykańskim.
Lanxess, przejmując amerykańską spółkę Chemtura, wszedł w posiadanie jednej z najważniejszych na świecie jednostek produkujących dodatki opóźniające palenie i smary. Nabycie Chemtury, której całkowita wartość wynosi 2,4 mld euro, to największa akwizycja w historii niemieckiego koncernu. Firma ze Stanów Zjednoczonych zatrudniała 2,5 tys. osób w 20 zakładach w 11 krajach i generowała roczne przychody na poziomie 1,5 mld euro.
Poprzez zrealizowaną transakcję Lanxess znacząco wzbogacił swe portfolio w zakresie dodatków i stał się jednym z najważniejszych na świecie podmiotów działających w obszarze specjalistycznych środków chemicznych. Oprócz dodatków, jego portfolio poszerzyło się również o uretany i związki metaloorganiczne należące wcześniej do Chemtury.
– Przejęcie spółki Chemtura stanowi kolejny ważny krok w ramach naszego programu dostosowawczego i jest istotnym osiągnięciem na naszej drodze rozwoju. „Nowy Lanxess” przybiera właściwe kształty. Dzięki tym zmianom i jeszcze bardziej wyważonemu portfolio koncern będzie charakteryzował się o wiele większą stabilnością i rentownością. Jednocześnie przejęcie spółki Chemtura znacznie wzmocni naszą obecność na rozwijającym się rynku Ameryki Północnej. W tym regionie jesteśmy obecnie reprezentowani przez 24 zakłady produkcyjne (wcześniej 12) i zatrudniamy tam ok. 2,8 tys. pracowników (wcześniej 1,5 tys.). Udział regionu w światowej sprzedaży wzrósł z ok. 17% do 21% – podkreślił Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxessa.
Oczekuje się, że roczne synergie z transakcji sięgną ok. 100 mln euro, a ich pełne wykorzystanie ma nastąpić do 2020 r. Lanxess sfinansował przejęcie głównie za pomocą emisji dwóch rodzajów obligacji korporacyjnych, obligacji hybrydowych, a także z dostępnych środków finansowych. Obligacje zostały pomyślnie wprowadzone do obrotu już w 2016 r.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...