2024-03-21
Przemysł chemiczny w Polsce wymaga wsparcia finansowego dla swojego procesu transformacji. Takie wsparcie jest niezbędne do dostosowania się do nowych wymogów ekologicznych i technologicznych.
Bez wsparcia finansowego dla branży chemicznej nie będzie możliwe zapobieżenie zjawisku ucieczki emisji, to jest przenoszeniu produkcji do krajów z mniej rygorystycznymi przepisami ochrony środowiska. Jeśli tak się stanie, to będzie to ze szkodą dla gospodarki i środowiska.
— Jednym z kluczowych zagadnień dla nowych władz w Polsce i Europie jest przeciwdziałanie tak zwanemu carbon leakage, czyli przesuwaniu produkcji poza granice Unii Europejskiej wraz z towarzyszącymi jej emisjami CO2. Ten proces jest bezpośrednio związany z rygorystycznymi regulacjami klimatycznymi UE i może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji dla europejskiej ekonomii, takich jak utrata przychodów budżetowych, spadek poziomu inwestycji oraz zmniejszenie liczby miejsc pracy, mimo że globalne wydzielanie dwutlenku węgla pozostaje na niezmienionym poziomie. Jest to sytuacja, której należy unikać za wszelką cenę. Jesteśmy miesiąc po podpisaniu Deklaracji Antwerpskiej w trakcie Europejskiego Szczytu Przemysłowego. To bardzo istotny moment, ponieważ po dekadach „grania na siebie” europejskie przemysły mówią jednym głosem, podkreślając, że musimy połączyć siły, by odzyskać utraconą konkurencyjność - tłumaczy Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
- Obserwujemy, że największe firmy w sektorze chemicznym uzyskują finansowanie w naszym banku. W tym zakresie podążamy za naszymi klientami. Bank uważnie obserwuje rynek azjatycki i go śledzi. Analizujemy, jak będzie się rozwijała kwestia ochrony konkurencyjności rynku Unii Europejskiej. Ważne jest, gdzie dana firma znajduje się na krzywej konkurencyjności względem swoich konkurentów. Każdy z nas kształtuje swoją zdolność kredytową. Aspekty ESG, to jest środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego oraz transformacja energetyczna są dla nas kluczowe. Będziemy obserwować, w jakim kierunku zmierzają nasi klienci i czy ich projekty są perspektywiczne – takie projekty będą miały szansę uzyskać finansowanie - przekonuje Piotr Ćwintal z Biura Klienta Strategicznego - Przemysł Ciężki i Wydobywczy w PKO Bank Polski.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...