2023-03-29
Segment przemysłowych i instytucjonalnych środków czystości (I&I) to część branży detergentów, o której mówi się rzadziej niż w przypadku tradycyjnej chemii gospodarczej. Skupia ona znacznie więcej specjalistycznych produktów, często o wąskich zastosowaniach, ale też unikalnych właściwościach. Po stronie producentów mamy tu dużo słabszą dominację potentatów FMCG, a nieco więcej przestrzeni do rozwoju mają niszowe, wyspecjalizowane spółki. Rynek tych środków rozwija się w szczególnie dynamicznym tempie w Azji, która już teraz koncentruje większą część globalnej sprzedaży. W Europie rynek jest bliższy stagnacji, choć i tak stanowi łakomy kąsek dla firm z całego świata.
Rynek globalny napędzany przez wzrost demograficzny i proces bogacenia się ludności w rozwijających się krajach Azji i Pacyfiku
Chemia profesjonalna to mniejszy i bardziej specjalistyczny segment szerszego rynku środków czystości. Są to różnorodne produkty skierowane do odbiorców komercyjnych (zwłaszcza przemysłowych) i instytucjonalnych. Choć generalnie pozostaje ona w cieniu znacznie większego obszaru, jaki tworzą artykuły chemii gospodarczej (przeznaczone dla indywidualnych klientów), to jednak dla wielu producentów detergentów stanowi ona atrakcyjną niszę, pozwalającą generować satysfakcjonujące marże, nieco z dala od konkurencji największych globalnych potentatów tej branży. Często wyższa rentowność jest pochodną wielu usług (m.in. doradczych) towarzyszących dystrybucji samych produktów, jak i dodatkowej sprzedaży specjalistycznego sprzętu. Słabością tej branży jest jednak większa cykliczność, a więc podatność na częste zmiany cykli biznesowych.
Według firmy analitycznej Freedonia Group, wartość globalnego rynku profesjonalnych środków czystości szacowana była w 2021 roku na niecałe 45 mld dolarów. Aż 55% udział w nim posiadał region Azji i Pacyfiku, cechujący się nie tylko największą i szybko bogacącą się populacją, ale też wysokim poziomem wymogów sanitarnych dla przemysłu (zwłaszcza w takich krajach, jak Japonia, Korea czy Chiny). Wymogi te w ostatnich latach dodatkowo podniosła pandemia COVID-19 – ze szczególnie restrykcyjnej walki z nią znane są przede wszystkim Chiny. Omawiany region charakteryzował się w ostatnim czasie także zdecydowanie najszybszym tempem rozwojowym analizowanego rynku. Na przestrzeni poprzednich 10 lat jego udział w światowej sprzedaży chemii przemysłowej i instytucjonalnej wzrósł w efekcie aż o 8 punktów procentowych. Najszybciej zmniejsza się rola najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów świata – w tym czasie o 3 punkty procentowe spadł udział w globalnej sprzedaży rynku zachodnioeuropejskiego, o kolejne 2 zaś Ameryki Północnej. Poniżej przeciętnego tempa rozwojowego notowanego na całym świecie, rósł w ostatnich latach także popyt na profesjonalne środki czystości w krajach Ameryki Łacińskiej, które z jednej strony cechuje nieszczególnie szybki wzrost demograficzny, z drugiej zaś pozostają znacznie w tyle za innymi regionami globu pod względem poziomu wymagań sanitarnych względem zarówno sektora komercyjnego, jak i instytucjonalnego. Region Europy Środkowej, którego ważną częścią jest Polska, odpowiada za około 6% globalnego popytu na środki chemii profesjonalnej i na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia charakteryzował się dynamiką rozwojową zbliżoną do średniej światowej. Pod względem wartości sprzedaży wyprzedza go jeszcze region Bliskiego Wschodu i Afryki (MEA), który w 2021 roku odpowiadał za około 8% łącznej wartości globalnego rynku i wykazywał tempo rozwojowe zbliżone do tego w naszej części globu.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...