2021-06-11
Firma Cemex wdrożyła technologię wodorową we wszystkich swoich cementowniach w Europie. To jedno z działań, dzięki którym firma przyczynia się do realizacji wizji gospodarki neutralnej w obszarze emisji dwutlenku węgla.
„Czysty wodór” jest wytwarzany podczas elektrolizy, zasilanej odnawialną energią elektryczną. W trakcie jego spalania nie jest emitowany dwutlenek węgla. Dzięki zastosowaniu wodoru spada zapotrzebowanie na paliwa kopalne w produkcji cementu, następuje też poprawa efektywności energetycznej.
Cemex wykorzystał to innowacyjne rozwiązanie po raz pierwszy w 2019 roku w cementowni w hiszpańskim Alicante, zyskując potwierdzenie, że zastosowanie wodoru umożliwia redukcję emisji CO2. W kolejnych miesiącach technologia wodorowa została wdrożona we wszystkich cementowniach firmy w Europie, w tym w Polsce. W bieżącym roku firma zamierza przeprowadzić wdrożenie także w skali globalnej. To kolejne działanie Cemex, które wpływa na poprawę klimatu poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla w procesach produkcyjnych.
- Szybkie wdrożenie technologii opartej na wodorze pokazuje, że Cemex działa zdecydowanie w obszarze innowacji, To także oznaka naszego silnego zaangażowania w dekarbonizację procesu produkcji cementu. Nadal identyfikujemy i wdrażamy technologie, które mogą przyczynić się do realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. W tych technologiach wodór odgrywa kluczową rolę – powiedział Roberto Ponguta, wiceprezes Cemex ds. działań globalnych, technicznych i energetycznych.
W ubiegłym roku Cemex ogłosił strategię Climate Action. Firma ustanowiła własny, globalny cel redukcji emisji dwutlenku węgla – o 35% do 2030 roku. W tym samym czasie, zgodnie z nową strategią Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2, Cemex zamierza również zredukować emisję dwutlenku węgla w swoich zakładach w Europie o co najmniej 55%. Cemex ogłosił ponadto, że w 2050 roku chce dostarczać swoim klientom na całym świecie wyłącznie beton o zerowym śladzie węglowym. Wykorzystanie technologii wodorowej to kolejny, ważny krok na drodze do realizacji celów związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla, które postawił przed sobą Cemex.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...