2023-03-13
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) podkreśla, iż branża chemiczna ma ambicję przejścia na bezpieczną, zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym w Europie neutralnej dla klimatu. Jest to zgodne z podstawowymi celami Europejskiego Zielonego Ładu i ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Teraz Cefic proponuje konkretne działania, które mają pomóc monitorować postępy branży w zakresie zrównoważonej transformacji.
Cefic przedstawił Wskaźniki Zrównoważonego Rozwoju (SDI), które zostały stworzone w celu gromadzenia wysokiej jakości danych stanowiących punkt odniesienia dla przyszłych wyników przemysłu chemicznego.
- Najpierw zaczęliśmy zbierać dane na temat działań branży w czterech kluczowych obszarach: tworzeniu gospodarki niskoemisyjnej, ochronie zasobów, przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz trosce o ludzi i planetę. W 2023 r. dodaliśmy również wskaźnik dobrobytu gospodarczego i konkurencyjności, ponieważ działania w tym obszarze również przyczyniają się do ogólnego programu zrównoważonego rozwoju poprzez tworzenie zdrowego środowiska biznesowego, jak również tworzenie nowych miejsc pracy oraz inwestycje w badania i innowacje – tłumaczą zarządzający organizacją.
W ramach każdego z pięciu działań zidentyfikowano kluczowe aktywności branżowe, które przyczyniają się do realizacji zasadniczych celów. Cefic definiuje je następująco.
Tworzenie gospodarki niskoemisyjnej
Porozumienie paryskie, międzynarodowy traktat w sprawie zmian klimatu powiązany z celami zrównoważonego rozwoju ONZ, wyznacza globalny cel, który wymaga ogromnych wysiłków wszystkich sektorów walki ze zmianami klimatycznymi. Europejski przemysł chemiczny chce wykorzystać szanse i wyzwania wynikające z przejścia na neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Oszczędność zasobów
Światowa konsumpcja i produkcja są siłami napędowymi światowej gospodarki, ale opierają się na wykorzystaniu środowiska naturalnego i zasobów w sposób, który nadal ma destrukcyjny wpływ na planetę. Przemysł chemiczny nieustannie dąży do zwiększania efektywności wykorzystania zasobów, koncentrując się na procesach, materiałach i produktach w ramach globalnych łańcuchów wartości oraz we własnych operacjach.
Stymulowanie gospodarki o obiegu zamkniętym
Gospodarka o obiegu zamkniętym łączy tworzenie gospodarki niskoemisyjnej i ochronę zasobów naturalnych poprzez całościowe podejście systemowe, obejmujące procesy przemysłowe i działania gospodarcze w całym łańcuchu wartości, które z założenia mają charakter naprawczy lub regeneracyjny. Zasady gospodarki o obiegu zamkniętym są zatem kluczowym aspektem przeprojektowania portfolio produktów w sektorze chemicznym.
Troska o ludzi i planetę
Troska o ludzi, konsumentów, pracowników i planetę, koncentrująca się na różnorodności biologicznej i ekosystemach przez cały cykl życia chemikaliów, jest nieustannie podejmowana przez przemysł chemiczny, co skutkuje bezpieczniejszymi i bardziej zrównoważonymi substancjami, materiałami i rozwiązaniami. Znajduje to odzwierciedlenie również w dobrowolnej inicjatywie globalnego przemysłu chemicznego „Responsible Care.
Budowa dobrobytu i konkurencyjności
Prężnie prosperujący przemysł chemiczny UE ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia Europejskiego Zielonego Ładu. Konkurencyjność przemysłu UE jest niezbędna jako siła napędowa ciągłych innowacji i ulepszeń. Zdrowa konkurencyjność gospodarcza jest niezbędna w perspektywie krótko- i długoterminowej do stworzenia dobrobytu i konkurencyjności oraz umożliwienia udanej zrównoważonej transformacji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Konferencja Przemysłu Kosmetycznego – bardzo duży sukces inauguracyjnej odsłony
28 maja br. odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego. Organizatorem...
Konferencja Przemysłu Detergentowego: trendy, legislacja, surowce – moc wiedzy w jednym miejscu
27 maja br. odbyła się 14. edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego. Wydarzenie...
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...