2025-03-25
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) przekonuje, iż w Unii Europejskiej nie brakuje innowacyjnych pomysłów, ale jeśli chodzi o skalowanie, wdrażanie i komercjalizację, to są one poważnie zagrożona przez rozdrobnione i nieefektywne publiczne wsparcie badań i innowacji. To, w połączeniu z innymi regionami oferującymi atrakcyjne i przewidywalne zasady, powoduje, że firmy z UE rozwijają się i szukają finansowania gdzie indziej.
Cefic uważa, że aby odwrócić ten trend i zabezpieczyć globalną konkurencyjność Europy, UE musi uprościć i zintegrować swój rozdrobniony krajobraz finansowania badań i innowacji. Jest to szczególnie pilne dla przemysłu chemicznego, który wymaga znacznego finansowania i inwestycji w celu skalowania technologii, które umożliwiają neutralność klimatyczną, gospodarkę o obiegu zamkniętym, digitalizację i przejście na bezpieczne i zrównoważone chemikalia. Bez ukierunkowanego wsparcia finansowego Europa ryzykuje pozostaniem w tyle w transformacji przemysłowej.
- Opublikowany niedawno Clean Industrial Deal (CID) przedstawia „transformacyjny plan biznesowy” mający na celu napędzanie dekarbonizacji przemysłu, odporności gospodarczej i globalnej konkurencyjności. Jednak aby te ambicje się zmaterializowały, mechanizmy finansowania w Europie muszą ewoluować, zapewniając przemysłowi przejrzystość, elastyczność i wsparcie finansowe niezbędne do zwiększenia skali innowacji w UE - brzmi stanowisko Cefic.
Cefic opublikował dokument „Poprawa krajobrazu finansowania badań i innowacji w UE: rozwiązywanie bieżących wyzwań”, który wzywa do uproszczenia, przyspieszenia i zintegrowania instrumentów finansowania badań i innowacji, ze szczególnym uwzględnieniem zmniejszania ryzyka i zwiększania skali projektów w celu przejścia do komercjalizacji. Określa on konkretne działania dotyczące tego, co jest potrzebne do uproszczenia i usprawnienia obecnego krajobrazu finansowania. Wymienione przez Cefic aspekty to:
Poprawa przewidywalności i zmniejszanie ryzyka inwestycji w projekty o wysokim poziomie gotowości technologicznej (TRL) za pomocą ukierunkowanych narzędzi, wspierających i przewidywalnych ram polityki oraz zoptymalizowanych mechanizmów finansowania, które ułatwiają zwiększanie skali innowacji przemysłowych.
Zintegrowanie i uproszczenie instrumentów finansowych badań i innowacji w UE poprzez usprawnienie głównych programów finansowania, wprowadzenie elastyczności w harmonogramach projektów i priorytetowe traktowanie wniosków o dofinansowanie w oparciu o wyzwania, a nie z góry określone rozwiązania.
Potrzeba ustanowienia specjalnego funduszu badawczo-rozwojowego dla sektorów strategicznych w kolejnych wieloletnich ramach finansowych, aby wesprzeć produkcję kluczowych technologii i produktów określonych w Agendzie strategicznej na lata 2024-2029, zapewniając odpowiednią reprezentację przemysłu chemicznego.
Opracowanie „punktu kompleksowej obsługi” dla przemysłu chemicznego za pośrednictwem scentralizowanej platformy koordynacji finansowania (inspirowanej platformą Strategic Technologies for Europe (STEP)) w celu uproszczenia wniosków w ramach programów UE i regionalnych, zapewniających firmom jasną ścieżkę od wczesnych etapów badań do komercjalizacji.
Ustanowienie uzupełniających zachęt między finansowaniem regionalnym i europejskim, w tym dla kluczowych podmiotów będących inwestorami publicznymi i prywatnymi. Finansowanie europejskie może „uzupełnić” doskonałe projekty, które są już wspierane przez bardziej ograniczone finansowanie regionalne (pomoc państwa).
Przyspieszenie współfinansowania i zachęt po stronie popytu poprzez integrację europejskich i regionalnych schematów finansowania w celu zapewnienia płynnej ścieżki finansowania od dowodu koncepcji do wejścia na rynek.
Zmniejszenie obciążeń administracyjnych i uproszczenie wniosków o dotacje poprzez wyeliminowanie niekluczowych wymogów technicznych i standaryzację dokumentacji, zapewniając w ten sposób bardziej wydajny proces. Uproszczone, pozbawione ryzyka i zorientowane na skutki podejście do finansowania UE jest kluczem do stymulowania transformacji przemysłowej, przyspieszenia wprowadzania innowacyjnych pomysłów na rynek oraz zapewnienia długoterminowej konkurencyjności.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...