2022-01-03
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) zapewniła, iż wspiera takie zarządzanie procesami odpartymi na węglu w przemyśle chemicznym, by możliwe było zrównoważone korzystanie z tego surowca.
- Przemysł chemiczny przekształca dostępne zasoby w produkty. Węgiel jest głównym pierwiastkiem wielu produktów chemicznych, a także szerokiej gamy produktów, od żywności po materiały. Może również służyć jako źródło energii. W ciągu ostatnich dwóch stuleci głównym źródłem węgla były nieodnawialne zasoby kopalne. Aby produkcja w Europie była bardziej zrównoważona, musimy jednak rozważyć alternatywne źródła węgla i ścieżki produkcji. Istnieje wiele opłacalnych alternatywnych źródeł surowców kopalnych. Pierwszym z nich jest pozyskiwanie węgla przez naturę. CO2 występuje naturalnie w atmosferze. Rośliny wychwytują CO2 w procesie fotosyntezy podczas wzrostu. Mogą budować węgiel w swoich strukturach, używając tylko wody, dwutlenku węgla i energii słonecznej. Nazywa się to również produkcją biomasy, która może być wykorzystana jako surowiec w biochemii – komentują przedstawiciele Cefic.
Organizacja jest przekonana, iż odnawialne zasoby pochodzenia biologicznego dają przemysłowi chemicznemu możliwość dywersyfikacji surowców w celu produkcji bioproduktów, jeśli są zarządzane w sposób zrównoważony. W swojej wizji rozwoju branży chemicznej do 2050 r. Cefic przedstawił założenie, że zużycie biomasy do produkcji chemikaliów podwoi się do 2050 r. w porównaniu z 2018 r. Zapewnienie, że taki wzrost spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju, będzie kluczowe.
Innym sposobem na korzystanie z węgla jest pozyskiwanie węgla z odpadów z tworzyw sztucznych.
- W gospodarce liniowej, kiedy produkt lub artykuł zawierający węgiel osiągnie koniec swojego życia, jest uważany za odpad. Przemysł chemiczny znalazł sposoby na przekształcenie odpadów w źródło węgla, a tym samym przekształcenie gospodarki liniowej w gospodarkę o obiegu zamkniętym, na przykład w przypadku tworzyw sztucznych. Większość tworzyw sztucznych bazuje na węglu. Dzięki technologiom recyklingu chemicznego branża opracowała uzupełniające rozwiązania do recyklingu mechanicznego w celu recyklingu zmieszanych lub zanieczyszczonych odpadów tworzyw sztucznych, które w przeciwnym razie zostałyby spalone lub wysłane na składowisko. W związku z tym odpady tworzyw sztucznych mogą stać się źródłem węgla o obiegu zamkniętym, oferując taką samą jakość węgla, jak w oryginalnym produkcie – tłumaczy Cefic.
Jeszcze inna opcją jest pozyskiwanie węgla z przemysłu. Źródłem węgla jest CO2. Jednym ze źródeł stężonego CO2 są emisje z przemysłowych zakładów produkcyjnych. Możliwe jest wychwytywanie tego CO2 przed wejściem do atmosfery i przetworzenie go na węgiel. Ten węgiel jest następnie ponownie wykorzystywany jako surowiec do nowych chemikaliów i produktów. Ponieważ węgiel otrzymuje nową wartość (z CO2), proces ten nazywa się waloryzacją chemiczną CO2.
Recykling węgla z CO2 (i CO z przemysłowych gazów odlotowych) jest jedną z kolejnych opcji, które przemysł chemiczny może rozważyć w celu zmniejszenia śladu środowiskowego chemikaliów i polimerów, rozwoju wykorzystania alternatywnych surowców węglowych i poprawy obiegu węgla.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...