2024-11-05
Branża chemiczna potrzebuje dostępu do finansowania, tańszej energii oraz prostszej legislacji. To stanowisko wyrażone przez Marco Mensinka, dyrektora generalnego Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic). Tyle w ten sposób bowiem kontynent może przejść zieloną transformację, nie tracąc swojej pozycji przemysłowej.
- W obliczu globalnego spadku popytu, wyższych cen energii w UE niż w jakimkolwiek innym regionie, coraz bardziej złożonego krajobrazu regulacyjnego UE i coraz pilniejszego przejścia w kierunku neutralności klimatycznej, zabezpieczenie finansowania i inwestycji w UE jest kluczowym problemem dla osiągnięcia udanej transformacji. Przechodzimy bowiem przez tę ogromną transformację w czasie, gdy popyt na nasze wyroby zniknął. Chcemy, aby przemysł inwestował 6,6 razy więcej do 2050 r. niż wynosi jego średnia historyczna dla każdego roku. W sytuacji, kiedy nie będzie popytu na bardziej zrównoważone produkty będzie to jednak ogromne wyzwanie, zwłaszcza przy cenach gazu o 4,7 razy wyższych w Europie w porównaniu do USA i dwukrotnie wyższych cenach energii elektrycznej - mówi Marco Mensink.
Podkreśla on przy tym, iż Europa musi podwoić produkcję energii elektrycznej. W przeciwnym razie, przy niedoborze energii, ceny poszybują w górę, co spowoduje wybuch prostestów społecznych w Europie.
Dyrektor Cefic wskazuje także na znaczenie uproszczenia przepisów, wydajności i przewidywalności, aby zachęcić do inwestycji. Przytacza szybki proces wydawania pozwoleń w Chinach, gdzie pozwolenia mogą być przyznawane w ciągu roku, podczas gdy w UE procedury są o wiele bardziej przeciągnięte w czasie.
- Nawet najprostsze pozwolenia mogą zająć lata w Europie. Dlatego opowiadamy się za odchudzonymi i mądrzejszymi przepisami, aby przyspieszyć przejście Europy na czystą energię - stwierdził przedstawiciel Cefic.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...