2022-07-19
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) przedstawiła zalecenia dla Komisji Europejskiej w celu zapewnienia dostępności na dużą skalę paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO). Aby spełnić cele neutralności klimatycznej Europejskiego Zielonego Ładu, sektory energochłonne, w tym branża chemiczna, są w dużej mierze uzależnione od dostaw paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego po konkurencyjnych kosztach w całej Europie.
W swoim oświadczeniu Cefic podkreśla, że osiągnięcie subkwot RFNBO wymaga bezpiecznego środowiska inwestycyjnego i wystarczającej pewności planowania w celu szybkiego zwiększenia skali RNFBO, a także innych pochodnych wodoru i technologii bazowych, jak wskazano w różnych strategiach UE obejmujących REPowerEU i dyrektywę w sprawie odnawialnych źródeł energii. Tymczasem zbyt restrykcyjne wymagania mogą mieć odwrotne zamierzone skutki. Dlatego Cefic proponuje zmiany do projektów aktów delegowanych dyrektywy RED, które są niezbędne, aby umożliwić rozwój rynku i szybką dekarbonizację.
- Aby spełnić cele dotyczące neutralności klimatycznej wyznaczone przez Europejski Zielony Ład, sektory energochłonne są w dużym stopniu uzależnione od dostępności na dużą skalę paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO), dostarczanych po konkurencyjnych kosztach w całej Europie. Popieramy unikanie podwójnego liczenia odnawialnej energii elektrycznej lub emitowanych gazów cieplarnianych poprzez odpowiednie mechanizmy certyfikacji i ustanowienie wykonalnych kryteriów zrównoważonego rozwoju za pomocą aktów delegowanych dyrektywy RED II. Zapewniają one jasne i pewne ramy dla inwestycji. Osiągnięcie podwyższonych poziomów ambicji Komisji, takich jak subkwoty RFNBO, jak określono w planie REPowerEU, europejskiej strategii dotyczącej wodoru, przeglądzie dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, ReFuelEU Aviation lub omówionych w FuelEU Maritime, wymagają jednak bezpiecznego środowiska inwestycyjnego i wystarczającej pewności planowania na potrzeby szybkiej skali paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego, pochodnych wodoru, takich jak paliwa syntetyczne oraz podstawowych technologii, takich jak wychwytywanie i utylizacja dwutlenku węgla (CCU). Nadmiernie restrykcyjne wymogi, brak wyraźnych gwarancji dostępności energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i odpowiedniej infrastruktury mają odwrotny skutek, polegający na ograniczeniu inwestycji w moce produkcyjne i nałożeniu nadmiernych obciążeń administracyjnych. Proponujemy zatem zmiany do projektów ustaw, które są niezbędne, aby umożliwić ożywienie rynku i szybką dekarbonizację, w tym ponowne rozważenie ograniczenia dotyczące przemysłowego wykorzystania CO2; poszerzenie definicji możliwych źródeł CO2 ograniczonych wymogami dotyczącymi cen węgla – napisano w stanowisku Cefic.
Organizacja przekonuje, iż proponowana data wygaśnięcia (2035 r.) wykorzystania przemysłowych źródeł CO2 doprowadziłaby do natychmiastowego wstrzymania dzisiejszych inwestycji w obszarze wychwytywania dwutlenku węgla (CCU). Emisje CO2 ze źródeł kopalnych mają być stopniowo zmniejszane za pomocą wielu aktów prawnych, w tym dyrektyw w sprawie energii odnawialnej i efektywności energetycznej oraz unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, pozostawiając jedynie emisje związane z procesem, a tym samym nieuniknione trudne do ograniczenia lub nie do ograniczenia. CCU to natomiast skuteczne rozwiązanie do przechwytywania pozostałych emisji i przekształcania ich w cenne paliwa transportowe, wykorzystując emisje CO2, które w przeciwnym razie zostałyby wyemitowane do atmosfery. Opcje przechowywania wychwyconego węgla mogą być niedostępne lub nawet dozwolone w niektórych lokalizacjach. To nieuzasadnione ograniczenie czasowe miałoby znaczący wpływ na rentowność, ponieważ okres eksploatacji wynosi maksymalnie 13 lat i jest to za mało, aby odzyskać koszty inwestycji CCU, a zatem zniechęcałoby to do inwestycji, które umożliwiają sensowny recykling i ponowne wykorzystanie emisji CO2. W związku z tym Cefic zaleca ponowne rozważenie proponowanego podejścia pod kątem wykorzystania znacznego potencjału wykorzystania CO2 w procesach przemysłowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...