2023-02-08
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) dokonała podsumowania obecnej sytuacji w przemyśle chemicznym i nastrojów wśród europejskich producentów.
Cefic podaje, że poziom zaufania w biznesie chemicznym w Europie wzrósł w styczniu tego roku, tak samo jak i w grudniu 2022 r. To pierwszy od roku wzrost poziomu zaufania w dwóch następujących po sobie miesiącach. Ten wzrost zaufania napędzany jest silną poprawą oczekiwań wśród europejskich menedżerów w zakresie produkcji chemicznej. Został on jednak częściowo zniwelowany przez nieznaczne pogorszenie ocen na temat aktualnego poziomu ogólnych portfeli zamówień oraz na skutek spiętrzenia zapasów wyrobów gotowych.
W fazie odbudowy wciąż jest natomiast zaufanie konsumentów, którzy bardziej pozytywnie oceniają przyszłą sytuację finansową swoich gospodarstw domowych oraz przyszłą ogólną sytuację gospodarczą. Z drugiej strony nieco pogorszyły się oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych oraz zamiary dokonywania większych zakupów.
Cefic raportuje, że poziom zapasów chemicznych jest zbliżony do poziomu notowanego podczas kryzysu covidowego. Ten poziom zapasów jest w UE postrzegany przez zarządzających chemikaliami jako zbyt wysoki w porównaniu z normalnymi poziomami. Dane z ocen menedżerskich dotyczących zapasów gotowych produktów chemii wskazują na drugą falę wzrostu zapasów w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Produkcja chemikaliów w listopadzie 2022 r. była o 12% niższa niż w marcu 2022 r. Podobny trend obserwuje się po stronie handlowej.
W okresie od marca do września 2022 r. otoczenie handlu zewnętrznego UE-27 w zakresie chemikaliów gwałtownie wyhamowało. Recesja europejska i słaby rozwój Chin były dwoma kluczowymi czynnikami powodującymi negatywne tendencje w eksporcie i imporcie (w ujęciu ilościowym). Patrząc pod względem wartości, przepływy handlowe UE-27 pokazują, że po tym, jak wartość importu od marca 2022 r. przekroczyła wartość eksportu, to od sierpnia 2022 r. wartości eksportu ponownie przekroczyły wartości importu. Najnowsze dostępne dane dotyczące handlu (styczeń-październik 2022 r.) nadal wskazują na deficyt handlowy w wysokości około 1,7 mld euro w 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem 2021 r.
Także kryzys energetyczny wpłynął na produkcję chemiczną i działalność handlową w 2022 r. Ostatnie znaczące zmniejszenie kosztów energii i pozytywny rozwój oczekiwań menedżerów w zakresie produkcji powinny jednak zapewnić solidne ożywienie działalności chemicznej w nadchodzących miesiącach. Jak dotąd nastrój koniunktury nie znalazł jeszcze odzwierciedlenia we wzrostach po stronie popytu.
Cefic dowodzi także, iż ostatnie obniżki cen energii pomogą branży chemicznej w Europie. W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2022 r. produkcja chemiczna spadła, a jej poziom był o 5,1% niższy niż w 2021 r. (styczeń-listopad). Nastąpiło swoiste oddzielenie dynamiki produkcji sektora chemicznego od dynamiki produkcji całego sektora produkcyjnego. Wynika to głównie z wysokich kosztów energii, które nadal mają wpływ na sektor chemiczny.
Cztery kluczowe sektory przyczyniły się do wzrostu produkcji przemysłowej w UE-27 w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2022 r.: sprzęt elektryczny wzrósł o 4% w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. (styczeń-listopad); motoryzacja o 4,4%; produkcja maszyn i urządzeń o 4,9%; a sektor farmaceutyczny o 13,6%. Ogólnie produkcja przemysłowa UE-27 wzrosła w 2022 r. o 2,3%. W tym względzie spadki w produkcji sektora chemicznego o 5,1% niepokoją.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...