2025-01-07
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) zaprezentowała swoje stanowisko w kwestii elastyczności systemu energetycznego w Unii europejskiej. Zdaniem organzacji, będącej głosem branży chemicznej na naszym kontynencie, potrzebne jest zrównoważenie kosztów energii i potrzeb inwestycyjnych w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
- Dostęp do bezpiecznych dostaw niedrogiej energii pozostaje jednym z największych czynników umożliwiających przemysłowi chemicznemu UE przywrócenie konkurencyjności przemysłowej i osiągnięcie ambicji neutralności klimatycznej. W tym celu konieczne są znaczące zmiany w europejskim systemie energetycznym. Kluczowe jest nadanie priorytetu wdrażaniu nowych projektów dotyczących energii niskoemisyjnej, odnawialnej i jądrowej - poinformował Cefic.
W ocenie organizacji, jednym ze sposobów potencjalnego rozwiązania wyzwań związanych ze wzrostem kosztów energii i przejściem na neutralny dla klimatu system energetyczny jest elastyczność przemysłowa, która odnosi się do zdolności zakładów chemicznych do dostosowywania zużycia energii elektrycznej w oparciu o warunki podaży i popytu. Na przykład, można zmniejszyć zużycie energii w okresach wysokich cen lub zwiększyć produkcję, gdy energia elektryczna jest bardziej przystępna cenowo.
Zdaniem Cefic, chociaż ta zdolność adaptacji może wspierać równowagę systemu energetycznego, wiąże się ona ze znacznymi wyzwaniami. Niektóre z tych wyzwań mają charakter strukturalny, ponieważ przemysł chemiczny opiera się na stabilnych, ciągłych procesach, aby zapewnić wydajność i jakość produktu. Jego działalność przebiega zgodnie z profilem obciążenia podstawowego, co oznacza, że stałe dostawy energii mają kluczowe znaczenie. Powiązane procesy, surowe normy bezpieczeństwa i ograniczone magazynowanie na miejscu materiałów niebezpiecznych dodatkowo ograniczają elastyczność.
- Inne wyzwania można rozwiązać za pomocą odpowiednich zachęt poprzez odpowiednie wynagrodzenie. Skutecznie przeprowadzone środki te mogłyby pomóc przemysłowi chemicznemu UE w zarządzaniu kosztami energii i zrównoważeniu potrzeb inwestycyjnych podczas przejścia do neutralności klimatycznej. Elastyczność musi uzupełniać, a nie zastępować konkurencyjne dostawy obciążenia podstawowego - przekonuje Cefic.
W związku z tym organizacja zaleca tworzenie rynkowych zachęt. Udział w rynkach elastyczności – w tym rynkach dnia następnego, dnia bieżącego lub mocy – powinien być dobrowolny, uczciwie wynagradzany i otwarty dla wszystkich uczestników. Dostawcy usług mogliby pomóc ułatwić elastyczność w rozwoju rynku i dostępie do niego.
Zdaniem Cefic, warto byłoby też rozwijać magazynowanie energii i jej wytwarzanie na miejscu. Takie wspieranie inwestycji w technologie magazynowania energii i wytwarzania energii na miejscu powinno się odbywać poprzez zharmonizowane finansowanie na poziomie UE w celu obniżenia początkowych kosztów i ryzyka operacyjnego.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...