2023-11-17
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) przedstawiła swoje stanowisko na temat proponowanej przez Unię Europejską polityki w sprawie wolnego handlu. Cefic, będący głosem europejskiej chemii, podkreśla, że przyszłe ramy unijnej polityki muszą uwzględniać fakt, że branża chemiczna jest podstawą wszystkich innych gałęzi przemysłowych i jest poddana silnej presji konkurencyjnej z całego świata.
- W coraz bardziej niestabilnym świecie, naznaczonym kryzysami, konkurencyjność europejskiej bazy przemysłowej i europejskiego sektora chemicznego jest zagrożona. Wysokie ceny energii, uzależnienie od dostaw kluczowych surowców, starzejące się społeczeństwo i malejący udział w rynku to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoi obecnie europejski przemysł chemiczny. Gdy sektor chemiczny zostanie osłabiony, wówczas cała gospodarka ulegnie destabilizacji. Sektor chemiczny zasila większość łańcuchów wartości, w tym żywność, opiekę zdrowotną, budownictwo i transport. Przedsiębiorstwa każdej wielkości wytwarzają cząsteczki chemiczne, które tworzą szkielet przemysłowy Europy, co pomaga UE osiągnąć cel, jakim jest otwarta strategiczna autonomia zarówno dziś, jak i w przyszłości – brzmi komunikat Cefic.
W tym pełnym wyzwań środowisku wolny, sprawiedliwy i zrównoważony handel ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania przez branżę chemiczną swoich mocnych stron. Umowy o wolnym handlu są niezbędnym narzędziem uwolnienia tego potencjału. Poprzez umowy o wolnym handlu Europa może ograniczyć swoje strukturalne bariery poprzez dywersyfikację dostaw, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do światowych rynków wzrostu dla europejskich produktów światowej klasy. Aby w pełni wspierać konkurencyjność europejskiego sektora chemicznego, Cefic zidentyfikował pięć kluczowych rekomendacji dla skutecznej polityki handlowej.
- Europejski przemysł chemiczny jest zdecydowanym zwolennikiem wolnego, sprawiedliwego i zrównoważonego handlu międzynarodowego. Nasza pozycja jest zakorzeniona w silnej pozycji naszej branży na światowym rynku chemicznym. Nasz przemysł wygenerował średnio nadwyżkę handlową w wysokości ponad 40 miliardów euro rocznie między rokiem 2011 a 2021 r. Jednakże obecny kryzys, zwłaszcza trwający kryzys energetyczny, uwydatnia słabość konkurencyjności europejskiego przemysłu chemicznego, co skutkuje znacznym ograniczeniem eksportu UE w 2022 r. W tym kontekście coraz ważniejsze staje się, aby przemysł chemiczny opierał się na wolnym handlu międzynarodowym bazującym na globalnym systemie handlu w celu utrzymania i poszerzania swej przewagi konkurencyjnej. Kompleksowe umowy o wolnym handlu są ważnym instrumentem polityki, mającym za zadanie łagodzić i zmniejszać ryzyko niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej Europy w zakresie dostaw surowców i energii, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do światowych rynków wzrostu dla europejskich produktów światowej klasy. Korzyści wynikające z umów o wolnym handlu stwarzają również warunki umożliwiające europejskiemu przemysłowi chemicznemu pomyślne przeprowadzenie do 2050 r. procesu podwójnej bliźniaczej transformacji, co podkreślono również w dokumencie Chemical Transition Pathaway. W tym celu w pełni popieramy program Komisji Europejskiej mający na celu zawarcie nowych umów handlowych, jak podkreślono w jej strategii polityki handlowej, planie przemysłowym Zielonego Ładu i europejskiej strategii bezpieczeństwa gospodarczego. Aby zapewnić jak największą skuteczność nowych umów handlowych – czytamy w komentarzu Cefic.
WięcejSklep
“Chemia i Biznes” nr 6/2023
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2023
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2023
25.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Wpis zaawansowany w Katalogu Firm
861.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Kompozyt – Expo atrakcyjne dla branży
W Krakowie odbyła się 12 edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i...
Nowości na Taropaku w Poznaniu
Ponad 10 tys. zwiedzających, 100 wystawców, liczne nowości i premiery – tak wyglądały Targi...
XII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej dla ponad 190 osób
6 czerwca 2023 r. w Warszawie odbyła się 12 edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii...
Bogactwo nowości na in-cosmetics Global w Barcelonie
W Barcelonie odbyły się kosmetyczne targi in-cosmetics Global. To jedna z najważniejszych europejskich wystaw...