2024-08-30
Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) przekonuje, że tylko wieloaspektowe podejście, obejmujące innowacje, współpracę, polityki wsparcia i zachęty rynkowe w celu zwiększenia obiegu zamkniętego i integracji czystej energii ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia przejścia przemysłu chemicznego na neutralność klimatyczną do 2050 r.
Podwójna transformacja przemysłu chemicznego, która obejmuje przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym i osiągnięcie neutralności klimatycznej musi zostać przyspieszona. Pomimo znacznych wyzwań, przemysł ma ogromny potencjał innowacji i znajdowania nowych rozwiązań. Należy jednak wprowadzić czynniki umożliwiające ten proces - przekonuje organizacja branżowa, będąca głosem europejskiego przemysłu chemicznego.
Przyspieszenie transformacji i utrzymanie konkurencyjności w przemyśle chemicznym będzie wymagało zarówno postępu technologicznego, jak i pełnego podejścia ekosystemowego, w tym zwiększania obiegu zamkniętego, przejścia na neutralność klimatyczną oraz ram politycznych i zachęt rynkowych.
Jeśli chodzi o zwiększanie obiegu zamkniętego, to Cefic argumentuje, iż tradycyjne metody recyklingu mechanicznego i recykling chemiczny to rozwiązania uzupełniające. Technologie recyklingu chemicznego są niezbędne w drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ mogą obsługiwać materiały, których nie można poddać recyklingowi mechanicznemu. Recykling chemiczny przekształca odpady tworzyw sztucznych z powrotem w surowce wtórne lub surowce pochodzące z recyklingu, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na pierwotne zasoby kopalne. Inne źródła alternatywnych surowców pochodzą ze zrównoważonych źródeł biomasy i wychwyconego CO₂, co przyczynia się do zrównoważonych cyklów węglowych.
W aspekcie przejścia na neutralność klimatyczną Cefic postuluje, iż osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. wymaga integracji odnawialnych i niskoemisyjnych nośników energii, w połączeniu z wykorzystaniem surowców o obiegu zamkniętym (odpady, CO2 i biomasa) w przemyśle chemicznym. Dlatego też istotne inwestycje będą miały kluczowe znaczenie dla wdrożenia kombinacji tych innowacyjnych technologii procesowych i wymaganej infrastruktury. Skuteczne środki podziału ryzyka, takie jak Europejski Fundusz Innowacyjny, mają kluczowe znaczenie dla wspierania projektów redukujących emisje gazów cieplarnianych w sektorze chemicznym. Wspierające ramy polityczne i odpowiednia infrastruktura, na przykład energia elektryczna, są niezbędne do ułatwienia wdrażania tych innowacji w Europie.
Gdy natomiast mowa o ramach politycznych i zachętach rynkowych, to Cefic dowodzi, iż przez cały okres transformacji europejski przemysł chemiczny musi utrzymać swoją konkurencyjność. Produkty pochodzące z innowacyjnych procesów, przyczyniających się do obiegu zamkniętego i neutralności klimatycznej, często mają jednak wyższą cenę niż te same produkty pochodzące z wysoce zoptymalizowanych konwencjonalnych procesów i powiązanej infrastruktury.
- Polityki wspierające są niezbędne do stworzenia rynku dla tych produktów, a także do ułatwienia konkurencyjnego kosztowo dostępu do alternatywnych surowców i energii odnawialnej lub niskoemisyjnej. Na przykład ustalenie konkretnych celów dotyczących zawartości pochodzącej z recyklingu w przepisach dotyczących produktów i zapewnienie zachęt rynkowych wesprze inwestycje w technologie recyklingu chemicznego i pomoże osiągnąć powszechną akceptację rynkową dla produktów o obiegu zamkniętym z zawartością pochodzącą z recyklingu. Dzięki odpowiednim zachętom rynkowym, sprzyjającym ramom regulacyjnym i wspólnym wysiłkom, przemysł chemiczny jest dobrze przygotowany do postępu w swojej podwójnej transformacji - brzmi stanowisko Cefic.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...