2013-11-14
Firma Brenntag Polska wprowadziła do swojej oferty nowy rozpuszczalnik organiczny.
Produkt rekomendowany jest jako bezpieczny, ekologiczny i wydajny. TOU (2,5,7,10-tetraoksaundekan) to rozpuszczalnik acetalowy o efektywności porównywalnej z rozpuszczalnikami chlorowcopochodnymi i NMP. Charakteryzuje się bardzo dobrą mieszalnością z wodą i innymi rozpuszczalnikami organicznymi oraz wysoką kompatybilnością ze środkami powierzchniowo-czynnymi.
Co ważne, jest to rozpuszczalnik niepalny o wysokiej temperaturze wrzenia i niskiej temperaturze topnienia. Może stanowić alternatywę dla takich rozpuszczalników, jak N-metylopirolidon (NMP), N-etylopirolidon (NEP), etanol, metanol, toluen (metylobenzen), cykloheksanon, metyloetyloketon (MEK), dimetylosulfotlenek (DMSO), N,N-dimetyloformamid (DMF).
Główne obszary zastosowań TOU to produkcja farb i lakierów, klejów i środków czyszczących. Stosowany jest też w produkcji polimerów, chemicznych środków dla rolnictwa, tekstyliów oraz w syntezie chemicznej.
Dzięki wysokiej sile rozpuszczania szerokiej grupy substancji organicznych i nieorganicznych, używa się go w zmywaczach powłok lakierniczych i klejowych (tzw. stripperach) oraz w środkach do usuwania graffiti. Stanowi rozwiązanie szczególnie w aplikacjach wymagających stosowania zmywaczy niepalnych. Jako składnik epoksydowych powłok kartonu i papieru TOU jest też alternatywą dla NMP i powszechnie stosowanych w takich aplikacjach alkoholi. Pozwala uzyskać większy połysk powierzchni takich powłok i skuteczniej chroni przed przenikaniem przez nie tlenu. W recepturach środków klejących może zastąpić toluen i cykloheksan, np. w produkcji klejów do płyt i innych materiałów wykonanych z polichlorku winylu. W czyszczeniu przemysłowym (np. dysz pistoletów malarskich) zastępuje typowe rozcieńczalniki. Dodatkowo jest to środek do czyszczenia szkła optycznego oraz składnik zmywaczy poligraficznych. W branży poliuretanowej (obok łatwopalnego 1,3-dioksolanu) stosowany jest jako dodatek do degradacji usieciowanego poliuretanu, m.in. w procesach odzyskiwania wkładek metalowych przy produkcji kierownic samochodowych z pianki integralnej oraz jako bezpieczniejsza i bardziej ekologiczna alternatywa acetonu i chlorku metylenu przy czyszczeniu dysz i głowic.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...