2021-08-04 / Autor: Redakcja. Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów zaprezentowanych podczas konferencji Fundacji PlasticsEurope Polska, zorganizowanej 20 maja 2021 r.
W związku z pandemią COVID-19, światowa produkcja tworzyw w roku 2020 odnotowała spadek o 0,3% w porównaniu do roku 2019 i wyniosła 367 mln ton. Łącznie jednak w ciągu ostatnich 10 lat bardzo mocno wzrosła. Wystarczy tylko napisać, że w 2010 r. sięgała 265 mln ton tworzyw. Pokazuje to, że pomimo niesprzyjających regulacji odnoszących się do tworzyw sztucznych i ich złego odbioru w opinii publicznej trwa nieustająca historia sukcesu tych materiałów.
Produkcja tworzyw na świecie
Biorąc pod uwagę strukturę geograficzną produkcji tworzyw sztucznych, to Chiny permanentnie umacniają pozycję lidera, odpowiadając za blisko 1/3 światowej wytwórczości. Łącznie zaś w Azji produkowana jest ponad połowa wszystkich tworzyw. Europa, kraje NAFTA i Ameryka Łacińska, w latach 2010-2020, nieodwracalnie zmniejszyły swoje udziały w światowej produkcji. Aktualnie udział Europy wynosi ok. 15%, a krajów NAFTA – 19%. W ujęciu gatunkowym, tworzywa standardowe (poliolefiny, PCW, PS i EPS, PET) stanowią ponad 72% zapotrzebowania ze strony przetwórców. Na same poliolefiny (polietylen i polipropylen) w roku 2020 przypadło 47,3% – to udział większy niż w roku 2019 ze względu na zmiany w zapotrzebowaniu w różnych segmentach.
W Europie (27 państw unijnych oraz Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia) zapotrzebowanie na tworzywa spadło w minionym roku o ok. 4,9% względem roku 2019, głównie ze względu na kryzys wywołany pandemią. Wiodące segmenty zastosowań tworzyw na naszym kontynencie to opakowania (40,6% całkowitego zużycia) i budownictwo (21,1%). Motoryzacja, trzeci pod względem wielkości segment, ze względu na zatrzymanie produkcji w pandemii odnotowała spadek udziału do ok. 8,3% w porównaniu do 9,6% w roku 2019. Był to zatem ten sektor europejskiej gospodarki, w którym okres pandemii najmocniej dał się we znaki. W efekcie takiego stanu rzeczy ci producenci, którzy opierali sprzedaż na branży automotive musieli, zwłaszcza w pierwszej połowie roku, liczyć się z mocnymi obniżkami własnych przychodów. W najmniejszym stopniu ucierpiał natomiast sektor elektroniczno-elektryczny. Niemniej spadek produkcji w drugim kwartale 2020 roku odnotowano, w różnym stopniu, we wszystkich obszarach powiązanych z wytwórczością tworzyw. W trzecim kwartale minionego roku wszystkie sektory zaczęły jednak odbudowywać produkcję, więc tym samym popyt na tworzywa sztuczne znów zaczął rosnąć.
Chemia i Biznes” to dwumiesięcznik biznesowo-gospodarczy, stworzony z myślą o firmach poszukujących rzetelnej, aktualnej i profesjonalnie przygotowanej informacji na temat rynku chemicznego i sektorów powiązanych.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...