2024-09-25
Aby przyspieszyć proces przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, branża polichlorku winylu wspiera rozwój technologii recyklingu chemicznego. Technologie te umożliwiają przetwarzanie trudnych odpadów PVC, których nie można poddać recyklingowi mechanicznemu w sposób ekologiczny. Branża wspiera również rozwój ulepszonych technologii sortowania i separacji złożonych (np. kompozytowych) produktów z polichlorku winylu.
Niektóre rodzaje odpadów z PVC (np. kompozyty lub odpady zanieczyszczone glebą, klejami lub olejami) są bardzo trudne do recyklingu za pomocą standardowych procesów recyklingu mechanicznego, ponieważ koszty i wpływ na środowisko przewyższają korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Tego rodzaju odpady można jednak poddać recyklingowi przy użyciu powstających procesów recyklingu chemicznego. W przypadku PVC obie części tworzywa można poddać recyklingowi chemicznemu: część węglowodorową można poddać recyklingowi przy użyciu procesów odpowiednich dla polimerów węglowodorowych, takich jak piroliza lub gazyfikacja, a część chlorową można odzyskać i wykorzystać w produkcji innych surowców i substancji.
Aby rozwijać technologie recyklingu chemicznego 20 stowarzyszeń w łańcuchu dostaw tworzyw sztucznych, w tym organizacja VinylPlus, będąca głosem europejskiego przemysłu polichlorku winylu, podpisało dokument, w którym wezwano państwa członkowskie UE do pilnego przyjęcia bilansu masy zwolnionego z wykorzystania paliwa jako zharmonizowanej metody bilansu masy UE w celu alokacji zawartości pochodzącej z recyklingu poprzez recykling chemiczny
Branża polichlorku winylu jest zaangażowana w szereg projektów z zakresu recyklingu chemicznego. Odzyskiwanie i recykling chloru z wycofywanych z eksploatacji artykułów z PVC ma być możliwe dzięki projektowi RecoChlor. Jest to program poświęcony metodologii przetwarzania odpadów PVC w celu odzyskiwania i recyklingu chloru z trudnych do recyklingu wycofanych z eksploatacji produktów z PVC. W procesie recyklingu chemicznego RecoChlor wybrane odpady PVC są rozkładane termicznie w nowoczesnych zakładach przetwarzania odpadów na energię. Umożliwiają one odzyskiwanie chloru w postaci chlorku sodu (RecoSalt, proces suchy) lub rozcieńczonego kwasu solnego (RecoAcid, proces mokry). Część węglowodorowa jest wykorzystywana do odzyskiwania energii. Zarówno procesy RecoSalt, jak i RecoAcid prowadzą na końcu do produkcji nowych substancji chemicznych, które można sprzedawać na rynku.
W procesie RecoSalt gazowy kwas solny powstający w wyniku termicznego rozkładu PVC jest neutralizowany przez wodorowęglan sodu (proces SOLVAir®). Powstały chlorek sodu jest odzyskiwany, oczyszczany i ostatecznie wykorzystywany do produkcji nowych substancji chemicznych (np. węglanu sodu). Odzyskiwanie chlorku sodu z pozostałości oczyszczania spalin jest uznawane za operację recyklingu w dokumencie referencyjnym Best Available Techniques Reference Document for Waste Treatment.
Proces RecoAcid opiera się na technologii FLUWA, która będzie obowiązkowa w szwajcarskich komunalnych zakładach przetwarzania odpadów na energię od 2026 r. Jego celem jest zwiększenie produkcji kwasu w skruberach spalin, a następnie wykorzystanie tak wytworzonego kwasu do odzyskiwania i recyklingu metali ciężkich zawartych w popiołach filtracyjnych. Ponieważ miejskie zakłady przetwarzania odpadów na energię nie wytwarzają wystarczającej ilości surowego kwasu z przetwarzania odpadów domowych, a lukę w dostawach będą mogły pokryć albo kwasem solnym klasy technicznej kupowanym na rynku, albo kwasem solnym wytwarzanym z resztkowych, mechanicznie niepodlegających recyklingowi odpadów PVC.
Wartym wspomnienia jest też proces Halosep®, opracowany przez Stena Metall w Danii. Halosep® jest obecnie uznawany za najlepszą dostępną technikę (BAT) przez Nordycką Radę Ministrów. Proces ten ma na celu odzyskiwanie chloru w postaci soli z pozostałości odpadów po spalaniu. Głównym produktem jest chlorek wapnia. Dodatkowe korzyści obejmują recykling niektórych metali, takich jak cynk.
Rozwijane są również technologie sortowania i separacji złożonych produktów z PVC. Projekt EUPolySep ma na celu utworzenie małego zakładu pilotażowego w Belgii w celu oddzielania PVC od złożonych produktów laminowanych. Australijska technologia separacji PVC została wybrana do przetestowania w skali pilotażowej. Ten innowacyjny proces umożliwia delaminację polimerów i oddzielanie ich od struktur polimerowo-kompozytowych w celu późniejszego recyklingu. Zakład pilotażowy zbudowany w Australii został przeskalowany w Belgii.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...