2023-09-01
W pierwszym półroczu 2023 roku branża farb zanotowała dobre wyniki finansowe, przy jednoczesnym spadku sprzedaży. Znaczący spadek wolumenu sprzedaży farb, tj. -12% w ujęciu rok do roku nastąpił w pierwszym kwartale br. W drugim kwartale było to już natomiast - 6% rok do roku. Równocześnie, pomimo malejącego popytu, wartość rynku zwiększyła się w pierwszym kwartale br. o 3% r/r, zaś w drugim kwartale o 14% r/r. Wyniki powstały na podstawie raportu SellFiK przygotowanego na zlecenie Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.
Na wyniki branży farb dekoracyjnych w pierwszym półroczu 2023 roku wpłynęły przede wszystkim takie czynniki, jak niestabilna sytuacja rynkowa oraz niekorzystne warunki makroekonomiczne, w tym utrzymująca się wysoka inflacja. W związku z dużą niepewnością obserwowana była malejąca siła nabywcza, co przełożyło się na zmianę priorytetów zakupowych konsumentów, tj. mniejsze zainteresowanie kwestiami dekoracyjnymi oraz odkładanie remontów na później. Nałożyła się na to także korekta popandemiczna – po okresie lockdownu, gdy społeczeństwo odmalowało wnętrza swoich mieszkań, nastąpił spadek aktywności w tym zakresie. Na koniunkturę w branży farb w istotny sposób wpływa też cały czas sytuacja w budownictwie mieszkaniowym. Choć w pierwszym półroczu 2023 roku oddano do użytku o 2,5 % więcej mieszkań niż przed rokiem, to równocześnie wydano mniej pozwoleń na budowę oraz rozpoczęto mniej budów.
– Mimo utrzymującej się, niekorzystnej sytuacji rynkowej, oczekiwania na kolejne okresy 2023 roku są optymistyczne, o czym świadczy m.in. poprawiający się wskaźnik zaufania konsumenckiego oraz spadek presji po stronie kosztowej. Spodziewane jest też powolne, stopniowe odbudowywanie podaży w budownictwie mieszkaniowym, m.in. dzięki ożywieniu na rynku kredytowym i spadkowi dynamiki inflacji. Cała branża liczy również na odmrożenie środków z Krajowego Planu Odbudowy, które pozwoliłby na szerokie inwestycje w termomodernizację budynków w Polsce. Także rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” może odbić się pozytywnie na wynikach branży za kolejne półrocze, gdyż zwiększył się popyt na nowe mieszkania, a tym samym na ich wykończenie i dekorowanie – mówi Bartłomiej Ślązak, dyrektor zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...