2025-01-30
Polska Izba Przemysłu Chemicznego, jako organizacja reprezentująca branżę, przedstawiła w związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie UE, szereg postulatów, których realizacja mogłaby wpłynąć na poprawę sytuacji sektora.
Podstawowym wyzwaniem dla polskiego przemysłu chemicznego jest konieczność skutecznej ochrony rynku poprzez wprowadzenie narzędzi przeciwdziałających dumpingowi cenowemu, rozszerzenie instrumentów ochrony handlu oraz poprawę egzekwowania już obowiązujących przepisów.
Istotne znaczenie dla przyszłości branży ma zapewnienie dostępu do taniej i stabilnej energii oraz wsparcie rozwoju niskoemisyjnych technologii, takich jak wodór, które mogą odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej.
Ważnym postulatem jest także rozszerzenie mechanizmu CBAM o kolejne chemikalia i stworzenie rozwiązań wspierających dekarbonizację firm, które mierzą się z rosnącymi kosztami zakupu uprawnień do emisji.
Jednocześnie sektor apeluje o uproszczenie procedur wsparcia publicznego oraz prowadzenie dialogu z przemysłem na wszystkich etapach legislacyjnych, aby uwzględniać realne potrzeby i możliwości adaptacji przedsiębiorstw.
Polska Izba Przemysłu Chemicznego opracowała Manifest Polskiej Chemii – dokument, w którym w sześciu kluczowych filarach, tj. Ochrona Rynku, Transformacja Energetyczna, Zrównoważona Chemia, Gospodarka Cyrkularna, Sprzyjające Regulacje i Przyszłość Polskiej Chemii, wskazane zostało 60 priorytetów branży chemicznej. Wdrożenie tych postulatów zapewni branży zdolność do reagowania na zmieniające się potrzeby rynku i środowiska, przy jednoczesnym wzmocnieniu jego pozycji na arenie międzynarodowej.
- Przemysł chemiczny jak nigdy dotąd potrzebuje poważnego wsparcia w zakresie odbudowy konkurencyjności, której utrata może wpływać na bezpieczeństwo funkcjonowania zakładów produkcyjnych, ich możliwości inwestycyjne, tworzenie innowacji, a nawet miejsca pracy - brzmi stanowisko PIPC.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...