2024-04-30
Polska Organizacja Biometanu wystosowała apel do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności dalszej aktualizacji Krajowego Planu na Energii i Klimatu („KPEiK”) oraz w sprawie niezbędnych i pilnych do wdrożenia postulatów legislacyjnych na rzecz rozwoju produkcji biometanu w Polsce.
Członkowie Polskiej Organizacji Biometanu szacują swoje zaangażowanie finansowe w projekty biometanowe, objemujące przygotowanie i rozwój oraz budowę instalacji OZE do 2030 r., na poziomie CAPEX co najmniej 17,5 mld zł i dostrzegają możliwości produkcji w Polsce nawet 2 mld m3 biometanu rocznie.
- Aby zrealizować te cele potrzebne są jednak istotne zmiany legislacyjne oraz zagwarantowanie branży czytelnej i długoterminowej państwowej strategii na rzecz rozwoju rynku biometanu w Polsce w dokumentach typu KPEiK i PEP2040. Inwestorzy potrzebują wsparcia ze strony rządu, stabilności i jasnych reguł działania. O te wszystkie zmiany apelujemy do Minister Klimatu i Środowiska. Wiele największych krajów unijnych już pokazuje jak wiele korzyści dostarczy im dynamiczny rozwój rynku biometanu. Zaczynali oni jednak od strategii i dokumentów politycznych oraz kompleksowej legislacji. Polska jak najszybciej powinna do nich dołączyć – powiedział Michał Tarka, dyrektor generalny POB.
Organizacja wskazuje na następujące postulaty:
- Uwzględnienie celu produkcji biometanu na rok 2030 w KPEiK na poziomie 2 mld m3 oraz uwzględnienie konkretnych ilości biometanu, jako paliwa transformacji energetycznej także dla innych działów gospodarki poza transportem.
- Objęcie instrumentem wsparcia opartym na stałej cenie zakupu biometan również większych instalacji OZE powyżej 1 MW poprzez wprowadzenie okresu przejściowego poprzedzającego wdrożenie docelowego instrumentu wsparcia opartego na konkurencyjnym postępowaniu przetargowym (aukcji).
- Objęcie instrumentem wsparcia opartym na stałej cenie zakupu biometanu transportowanego również w postaci sprężonej albo skroplonej środkami transportu innymi niż sieci gazowe.
- Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających lepszą integrację instalacji OZE wytwarzających biometan z sieciami gazowymi.
- Wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjno-budowalnym instalacji OZE wytwarzających biometan.
- Umożliwienie wykorzystania biometanu w celu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego przez podmioty do tego zobowiązane.
Biometan to biogaz, który w procesie oczyszczenia uzyskuje takie same chemiczne i energetyczne właściwości co gaz ziemny, a jednocześnie jest zeroemisyjny. Jako paliwo może znaleźć zastosowanie w gospodarce do celów ciepłowniczych, transportowych oraz dekarbonizacji przedsiębiorstw energochłonnych. Biometan wykorzystywany jest również do produkcji energii elektrycznej. Jest surowcem paliwowym i energetycznym tworzącym rdzeń tzw. gospodarki obiegu zamkniętego, ponieważ powstając m.in. z odpadów wiejskich, miejskich i pochodzących z oczyszczalni ścieków, wytwarza paliwo i energię i nie zwiększa przy tym emisji CO2.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...