2023-02-15
Firma Bostik przedstawiła swoją innowacyjną technologię, która zapobiega pękaniu powłok farb akrylowych.
Jak tłumaczą eksperci Bostik, typowym problemem, z którym zmagają się malarze jest pękanie farby. W praktyce oznacza to długie rysy lub siatkę drobnych pęknięć. Pęknięcia to problem pojawiający się w procesie wykańczania i nie jest łatwo go naprawić po fakcie, a ponadto generuje opóźnienia i dodatkowe koszty. Pękanie farby występuje podczas procesu schnięcia farby lub uszczelniaczy akrylowych. Pękanie może być spowodowane niekompatybilnością składu farby i uszczelniacza lub nieprawidłową proporcją środka wiążącego w składzie farby. Zbyt wczesne zamalowanie powoduje rozpuszczenie górnej warstwy uszczelniaczy.
W następstwie badań prowadzonych nad spękaniami i kompatybilnością pomiędzy farbą a uszczelniaczami Bostik opracował technologię UCA. Dzięki temu wychodzi naprzeciw wymaganiom w zakresie kompatybilności farby i uszczelniaczy, minimalizując ryzyko spękań i rys w powłoce farb.
W jaki sposób problem rys i spękań w powłokach farb akrylowych może być wyeliminowany?
Jeśli spoiny akrylowe są malowane, gdy jeszcze nie wyschły, woda wciąż musi odparować ze spoiny. Spowoduje to kurczenie się spoiny i rozciąganie powłoki farby oraz jej popękanie. Jeśli powłoka farby jest mniej elastyczna, ten problem wystąpi szybciej.
Masy uszczelniające są niezastąpione, ponieważ są wystarczająco elastyczne, aby absorbować ruchy sąsiadujących materiałów. Twarda, nieelastyczna farba nałożona na uszczelniacz nie posiada tej właściwości i mogą być na niej widoczne pęknięcia spowodowane odkształceniem spoiny. To ryzyko jest niewielkie w spoinach we wnętrzach, ponieważ ruch takich spoin jest przeważnie bardzo ograniczony.
Także skład farby może zdeterminować jej pękanie na spoinach akrylowych. Ma on jednak duże znaczenie w zapobieganiu powstawaniu pęknięć. Spękania występują głównie w farbach o wysokiej zawartości emulsji, które są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach. Farby zewnętrzne i półmatowe do wnętrz nie są tak podatne na pękanie.
Unikać należy także aplikacji przy zbyt niskich temperaturach podłoża. Farby emulsyjne muszą być stosowane przy temperaturze minimum +7 st. C. Jeśli będą nakładane na zimniejsze podłoża, farba może popękać. Podczas malowania spoin akrylowych farbą emulsyjną zimą, temperatura uszczelniacza może być bardzo niska z powodu bezpośredniego kontaktu z zimną powierzchnią (np. szkło, metal). Zatem nawet jeśli temperatura wewnątrz pomieszczenia jest wysoka (powyżej +7 st. C), temperatura powierzchniowa uszczelniacza może być za niska i spowodować spękania powłoki farby.
Eksperci Bostik tłumaczą także, iż po obróbce spoiny, a przed malowaniem, należy usunąć wszelkie pozostałości mydlin. Mydliny mogą zakłócić prawidłowe tworzenie się powłoki podczas schnięcia farby. Masy uszczelniające akrylowe są aplikowane do wypełniania szczelin, otworów i ram okiennych przed zamalowaniem. Właściwa aplikacja dla każdej sytuacji jest podstawą doskonałych rezultatów malowania. W wielu przypadkach uszczelniacze i farba są kompatybilne. Jednakże podczas zamalowywania powierzchni uszczelniaczy malarze napotykają wyzwania, które wpływają na końcowy rezultat. Wielu problemom technicznym można zapobiec dzięki użyciu odpowiednich produktów i właściwemu przygotowaniu.
Technologia Bostik o nazwie UCA (Unique Compatibility Additives) oznacza zastosowanie unikatowych dodatków zapewniających kompatybilność, dzięki specjalnie dobranym składnikom i specjalistycznym dodatkom.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...