2023-08-23
Borealis ogłosił pomyślne zakończenie modernizacji swojego krakera parowego w Stenungsund w Szwecji. Kompleksowe prace trwały aż siedem lat i gwarantują, że kraker stanie się jednym z najbardziej wydajnych energetycznie obiektów tego typu w sektorze petrochemicznym w Europie.
Kraker parowy w Stenungsund, którego nominalna wydajność wynosi 625 tys. ton rocznie to obiekt, który termicznie krakuje surowce, takie jak etan, nafta, propan, butan i gaz płynny (LPG) na mniejsze cząsteczki. Ponieważ to piece są sercem każdego krakera, to w ramach modernizacji obiektu w Stenungsund cztery istniejące piece zostały zmodernizowane zgodnie z nowoczesnymi standardami bezpieczeństwa procesu, niezawodności i sprawności cieplnej. Trzy kolejne piece zwiększą swoją moc, natomiast dwa starzejące się piece zostaną wycofane z eksploatacji i całkowicie wyłączone z użytku pod koniec roku.
- Ponieważ kraker pracował przez niemal cały okres swojej modernizacji, to na skutek tych prac panowały znaczne ograniczenia operacyjne, na przykład ograniczone pole manewru dla dźwigów i innego ciężkiego sprzętu dźwigowego. Każdy piec trzeba było zdemontować, rozebrać i odbudować oddzielnie, jeden po drugim. Pomimo komplikacji związanych z pandemią, projekt Stenungsund wyróżnia się doskonałymi wynikami w zakresie bezpieczeństwa, obyło się bez poważnych wypadków na placu budowy i bez incydentów w zakresie bezpieczeństwa procesowego dzięki podwyższonym protokołom bezpieczeństwa. Naszym najwyższym priorytetem podczas modernizacji pieca w Stenungsund było osiągnięcie znakomitego poziomu bezpieczeństwa podczas realizacji projektu o tak ogromnych rozmiarach i zakresie, i udało nam się zrealizować te ambicje – stwierdził Wolfram Krenn, wiceprezes wykonawczy Borealis ds. operacyjnych i podstawowych substancji chemicznych.
Dodał on także, iż modernizacja krakera przybliża koncern Borealis do realizacji jego celów w zakresie energii i klimatu. Dzięki przeprowadzonemu remontowi roczna redukcja emisji CO2 wyniesie około 24 tys. ton, co odpowiada ilości emitowanej średnio przez 6 tys. europejskich gospodarstw domowych każdego roku.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...