2018-10-23
Austriacki koncern Boreealis podjął ostateczną decyzje w sprawie budowy instalacji produkcyjnej dla propylenu wytwarzanego w technologii PDH. Kompleks o pojemności 750 tys. ton powstanie w belgijskiej Antwerpii, na obszarze tamtejszego klastra chemicznego i portu.
Nowy obiekt wytwórczy, który znacząco wzmocni pozycję Borealisa na europejskim rynku petrochemicznym rozpocznie swoje działanie w pierwszej połowie 2022 r. Z planowaną wydajnością na poziomie 750 tys. ton natychmiast stanie się jedną z największych tego typu jednostek na świecie. Spółka posiada już kluczową dla procesu technologicznego licencję, mianowicie na technologię Oleflex – UOP, służącą do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu.
Ponadto Borealis poinformował, że przedsiębiorstwo Oiltanking Antwerp Gas Terminal będzie długoterminowym partnerem logistycznym, zajmującym się logistyką propylenu i propanu służącego jako surowiec, a także wybuduje nowy zbiornik magazynowy o pojemności 135 tys. m3 dla propanu. Wodór, będący z kolei produktem ubocznym procesu odwodornienia propanu, będzie sprzedawany koncernowi Air Liquide na podstawie długoterminowej umowy. Zatwierdzona inwestycja przewiduje również możliwość włączenia wydajnej kogeneracji w ramach projektu. Taka technologia efektywności energetycznej mogłaby w znacznym stopniu przyczynić się do realizacji flamandzkich celów klimatycznych i energetycznych, a także do poprawy efektywności energetycznej w regionie flamandzkim. Wsparcie dla skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej będzie również decydujące dla przyjęcia ostatecznej koncepcji technicznej kompleksu petrochemicznego.
- Ta ważna inwestycja w nasze europejskie aktywa w pełni wspiera posiadaną przez nas strategię, aby stać się wiodącym dostawcą propylenu dla naszych klientów w Europie. Pokazujemy nasze zobowiązanie do wspierania wzrostu naszych partnerów na kontynencie przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu wewnętrznej integracji i niezawodności dostaw. Ponadto, obecnie badamy możliwości podniesienia mocy produkcyjnych dla polipropylenu w oparciu o tę belgijską inwestycję – powiedział Alfred Stern, dyrektor koncernu Borealis.
Przypomnijmy, że podobną instalację, w oparciu o tę samą technologię buduje także Grupa Azoty. Polska firma wytwarzać będzie ponad 400 tys. ton propylenu i jednocześnie produkować polipropylen.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...